Life StyleWiedza

12 oznak tego, że jesteś dużo mądrzejszy niż ci się wydaje

Głupcy mają tendencję do zawyżania swoich kompetencji, podczas gdy mądrzy ludzie zachowują się raczej skromnie.

Jak powiedział Szekspir, “Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje”.

Dlatego, jeżeli nie jesteś całkowicie pewien swojej inteligencji, to może to być oznaką tego, że jesteś bardzo mądry.

Oto niektóre oznaki tego, że jesteś znacznie mądrzejszy niż ci się wydaje.

Nie tak łatwo cię rozproszyć. Osoby, które potrafią skoncentrować się na jakiejś sprawie przez dłuższy czas oraz ignorować rozpraszające je czynniki, odznaczają się niezwykłą inteligencją.

Jesteś sową. Według naukowców, im później kładziesz się spać i wstajesz rano, tym jesteś mądrzejszy.

Szybko się przystosowujesz. Mądrzy ludzie są bardziej elastyczni i potrafią adaptować się do wszelkich warunków życia. Umieją znaleźć wyjście z najtrudniejszej sytuacji.

Wiesz, jak dużo jeszcze nie wiesz. Jak mówił wielki Sokrates: “Wiem, że nic nie wiem”.

W końcu mędrcy nie boją się przyznać do tego, że czegoś nie wiedzą, a to oznacza, ze mogą się jeszcze czegoś nauczyć.

Lubisz samotność. Badania udowadniają, że osoby ze skłonnością do indywidualizmu czerpią mniej przyjemności z rozmów z przyjaciółmi niż większość ludzi.

Mądrzy potrafią zwalczać swoją impulsywność. Pomaga im w tym planowanie, doprecyzowanie celów, zbadanie alternatywnych strategii i uwzględnienie skutków.

Jesteś otwartą osobą. Psychologowie twierdzą, że ludzie otwarci poszukują alternatywnych punktów widzenia i sprawiedliwie wszystko rozważają. Równocześnie niczego nie opierają na samej wierze. Żeby zaakceptować tę albo inną ideę, potrzebują dowodów.

Twoja ciekawość jest wciąż niezaspokojona. Jak mawiał Albert Einstein: “Nie mam żadnych talentów. Prócz szalonej ciekawości”.

Naukowcy twierdzą, że ciekawość to oznaka wysokiej inteligencji. Rzeczywiście, mądrzy ludzie zachwycają się tym, co inni biorą za rzecz oczywistą.

Posiadasz genialne poczucie humoru. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Meksyk przeprowadzili badanie i odkryli: ludzie, którzy pisali zabawne scenariusze do kreskówek, odznaczali się wysokim poziomem inteligencji werbalnej.

Inne badanie wykazało, że profesjonalni komicy w porównaniu ze statystycznymi ludźmi posiadają wyższe IQ.

Jesteś wrażliwy na emocje innych ludzi. Mądrzy wyczuwają, co myślą i czują inni. Niektórzy psychologowie twierdzą, że empatia jest najważniejszym składnikiem inteligencji emocjonalnej.

Odkładasz drobne sprawy na później. Mądrzy ludzie mają tendencję do prokrastynacji. Odkładają wykonanie drobnych spraw na lepsze czasy i zajmują się najważniejszymi.

Psycholog Adam Grant uważa, że odkładanie na później jest kluczem do innowacji. Na przykład, Steve Jobs również stosował taką strategię.

Nie zwracasz uwagi na bałagan. Badanie wykazało, że osoby, które nie zwracają uwagi na nieporządek w swoim miejscu pracy, są lepiej uzdolnione do pracy twórczej.

Myślisz o sensie istnienia. Przemyślenia na tematy globalne, takie jak sens życia czy istnienie wszechświata, również mogą być oznaką inteligencji. Takie osoby często rozmyślają, po co albo dlaczego nastąpiło takie czy inne zdarzenie, i te egzystencjalne myśli często podnoszą poziom lęku.

Z drugiej strony, ludzie o wysokiej inteligencji zawsze są przygotowani na to, że coś pójdzie nie tak, jak oczekiwali.

A teraz przeprowadźmy mały test. Złap się za ucho. Jeżeli złapałeś się prawą ręką za prawe ucho – jesteś humanistą. Jeżeli prawą ręką za lewe ucho – masz ścisły umysł. A jeżeli złapałeś za ucho osobę siedzącą obok – gratulacje, jesteś Geniuszem!

Wszystkie wymienione wyżej fakty to naukowo potwierdzone badania, dlatego, jeżeli zauważasz u siebie chociaż jedną z tych oznak, gratulujemy – jesteś dużo mądrzejszy, niż ci się wydaje!

A wy ile oznak zauważyliście u siebie?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close