Life StyleWiedza

Co będzie, jeśli zabijemy wszystkie komary?

– Dlaczego masz obandażowaną głowe?
– Komar mnie ugryzł.
– Ale przecież to nie jest niebezpieczne!
– Tak, ale mój przyjaciel zabił tego komara młotkiem.

I to jeszcze nie największe szkody od komarów! Tylko pomyślcie o tym: co roku na całym świecie około 20 milionów osób choruje na malarię. Oprócz tej choroby, komary są nosicielami pasożytów takich jak – filaria, żółta febra, gorączka Denga i wielu inncyh chorób. …. eh Byłoby tak pięknie, gdyby wszystkie komary wyginęły….
Jesteś pewien? Załóżmy, że jutro na planecie znikną wszystkie komary. I wydaje mi się, że wcale nie przyniesie to wielu korzyści…

Najbardziej zapewne bedą cieszyć się afrykanie i azjaci którzy wcześniej nie mieli możliwości skorzystać z lasów i bagien bo komary skutecznie ich odstraszały.

Ja też się cieszę! Nikt więcej nie będzie pił mojej krwi!

… Na próżno nadzieja! Oprócz komarów krwią człowieka żywią się jeszcze niektóre owady, pijawki, wszy, kleszcze, a nawet „motyle-wampiry”.

Przy braku komarów, ilość wspomnianych owadów znacząco wzrośnie. Na tyle że nie będziesz mógł nawet spokojnie przejść obok zbiornika wodnego – aby uciec przed hordami muszek w pobliżu stawu, trzeba będzie nosić maskę oraz specjalne ubranie.

Mało kto wie ale komary są stabilizatorem ekosystemu, ponieważ regulują liczebność populacji zwierząt i drapieżników.

Jest bardzo wiele gatunków komarów, rodzina krwiopijnych komarów liczy ponad 3500 gatunków, wśród których 460 – malarycznych.

– Cóż to za ogromna ilość! Zacznę zabijać komary właśnie teraz, gdy tylko się obudzę, żeby latem było ich mniej. Bo jeśli zabiję jednego komara teraz, nie będzie w stanie rozmnożyć się do pięciuset komarów w przyszłości.

Ale niektóre gatunki komarów praktycznie nie niepokoją człowieka! Ponadto, jeśli znikną absolutnie wszystkie komary, słodycze z całego świata mogą się pożegnać z czekoladą – dlatego bo kakao zapylane jest właśnie przez komary.

– Dobra. Zostawmy w spokoju dobrych komarów. Ale szkoda, że stary Noe w odpowiednim czasie nie zgniótł kilku krwiopijnych komarów.

Wszystkie komary – bez wyjątków, są ważnymi ogniwami łańcucha pokarmowego.

Z powodu braku jedzenia w jeziorach i rzekach zagrożone są gatunki ryb, które żywią się larwami komarów. Niektóre z nich przyzwyczajają się do innej żywności,a pozostałe – giną.

To samo dotyczy żab: aby przetrwać bez komarów będą musiały jeść motyle i muchy.

Na bez komaryjną dietę będą musiały przejść i nietoperze. Aby nie głodować, będą łapać więcej nocnych motyli.

Ponadto, są to rośliny, które zapylane są przez komary. Naturalnie, taka roślinność zniknie.

Z powodu braku swojej podstawowej żywności – wiele ptaków opuści miasta. Znacznie zmniejszy się populacja ptaków w arktycznej tundrze, niektóre gatunki ptaków mogę całkowicie umrzeć z głodu.

Jak widzimy, w wyniku całkowitego zaniku komarów rozpocznie się reakcja łańcuchowa w ekosystemie, która obejmuje rośliny, ptaki, ryby, zwierzęta i ludzi.Trudno przewidzieć dalsze konsekwencje wyzbycia się komarów.

Sposobów walki z komarami jestwiele: ludzie polują na nie substancjami chemicznymi, które zarażają ich bakteryjne i grzybiczo oraz wykorzystują różne środki odstraszające owady silnymi zapachami.

Jednak komary dość szybko adaptują się do wynalazków współczesnego przemysłu chemicznego, dlatego ich całkowite zniszczenie nie jest oczekiwane.

Czy spotkaliście kiedyś na swojej drodze człowieka, który pałałby miłością do komarów?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close