CiałoHistoriaWiedza

Co by było, gdybyś trafił do odkurzacza?

Jeżeli twój kot chodzi po suficie, to, być może, sąsiedzi mają bardzo silny odkurzacz.

Nie wiemy, co zastępowało to urządzenie ludziom pierwotnym, ale dzisiaj odkurzacz znajduje się praktycznie w każdym domu.

A są tacy, których interesuje, co by było, gdyby trafić do środka odkurzacza?

Chociaż konstrukcje odkurzaczy mogą się różnić, to ogólna zasada ich działania sprowadza się do tego, że silnik wytwarza ciąg, w wyniku którego śmieci, kurz i cząstki brudu są zasysane przez rurę do zbiornika na kurz.

A zatem, pierwsze nieprzyjemności w postaci licznych zadrapań czekają na ciebie, kiedy będziesz przelatywał przez specjalną szczotkę, przeznaczoną do unoszenia włosia dywanu.

Następnie czeka cię przelot przez rurę albo wąż, gdzie jest bardzo brudno i ciasno, dlatego zwyczajnie możesz ugrzęznąć.

Ale nawet jeżeli udało ci się przejść przez ten etap i trafiłeś do dużego i miękkiego worka na kurz, to nie ciesz się zbyt szybko.

Przecież ciąg powietrza w odkurzaczu zasysa nie tylko duże śmieci.

Trafiają do niego również: pył papierowy, ludzkie włosy i naskórek, sierść zwierząt domowych, pyłki roślin, włókna tkanin.

A, oprócz tego, odkurzacz wciąga zarodniki pleśni, roztocza, fragmenty owadów, bakterie, wirusy i inne nieprzyjemne rzeczy.

Dlatego miejsce, w którym się teraz znajdujesz – to najprawdziwszy inkubator do rozmnażania szkodliwych dla twojego zdrowia mikroorganizmów.

Szczególnie niebezpieczne są roztocza.

Ich rozmiary nie przekraczają 0,5 mm, a w jednym gramie kurzu może znajdować się do kilku tysięcy tych malutkich stworzeń!

Każde roztocze wydala w ciągu doby około 20 drobinek kału.

I znajdując się w worku odkurzacza, niechybnie będziesz wdychał te ekskrementy i inne szkodliwe mieszanki kurzu w dużych ilościach.

W rezultacie ryzykujesz, że zachorujesz na alergię, astmę i cukrzycę.

Kurz może również wywołać zapalenie opon mózgowych, zawał i choroby nerek.

Oprócz tego amerykańscy lekarze twierdzą, że wdychanie zawartości zbiornika na kurz 15 razy zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc.

Poza tym, w odkurzaczu z filtrem wodnym groziłoby ci niebezpieczeństwo zachłyśnięcia brudną wodą.

Próbujesz się wydostać ze śmiertelnie niebezpiecznego worka?

Nie zapomnij, że na twojej drodze stanie filtr, który chroni silnik odkurzacza przed nagromadzeniem najdrobniejszych cząsteczek kurzu i nie pozwala im ponownie wydostać się do powietrza w pomieszczeniu.

I znowu będziesz musiał oddychać szkodliwym dla zdrowia kurzem, dopóki ktoś nie zdecyduje się wyczyścić filtra.

A wy jak często sprzątacie u siebie w domu, wykorzystując do tego odkurzacz?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close