Life StyleWiedza

Co, jeżeli wszystkie zwierzęta na ziemi zmądrzeją?

Co będzie, jeżeli wszystkie zwierzęta staną się inteligentne?

Tylko sobie wyobraź, jaki to będzie chaos! Obecnie naukowcy wyliczają, że istnieje 8,7 mln gatunków zwierząt. Tak się składa, że to nawet więcej niż populacja ludzi, która wynosi 7,4 mln.

Niestety, ludzie nie lubią obcych. Ile razy mama ci mówi, żebyś nie rozmawiał z nieznajomymi? Właśnie z tego wypływa jeden prosty wniosek. Po prostu się nie zaprzyjaźnimy i w 99,9% przypadków wybuchnie 3. wojna światowa.

Ogólna liczba wojen na całym świecie po dziś dzień wynosi więcej niż 1000. Najbardziej niebezpiecznym wrogiem człowieka jest sam człowiek.

Biorąc pod uwagę fakt o wojnach, które trudno zliczyć. Nie ma wątpliwości, że inne istoty rozumne będą postępować podobnie.

Tylko pomyśl, ile jest na świecie zwierząt, które męczymy w rzeźniach.

A następnie zastanów się, co będzie, jeżeli one zrozumieją wszystko to, co się dzieje.

Pojawia się pytanie, kto jednak zwycięży w tym starciu? Istnieją zwierzęta, które od razu można odrzucić. Takie na przykład roślinożerne bardzo dużo czasu tracą na przeżuwanie pożywienia, które daje im energię. Ale jak tu walczyć, jeżeli nie zdążysz się najeść? Nie da się przecież biegać z pełnym pyskiem!

Rekinów, delfinów i orek również możemy nie brać pod uwagę, ponieważ żyją one tylko w oceanie. Tym niemniej, mogą zacząć dzielić się władzą pod wodą. Oprócz tego, z grona potencjalnych zwycięzców można wykluczyć zwierzęta, mocno związane ze swoim środowiskiem życia – z bagnami, dżunglami czy pustyniami.

Tymczasem duże drapieżniki, takie jak lwy, tygrysy, niedźwiedzie, wilki, a także ogromne i nie drapieżne zwierzęta, takie jak słonie i nosorożce, mogłyby podjąć próbę pokonania ludzi, tak jak wydarzyło się w filmie “Park Jurajski”.

Jeżeli znajdziemy się na sawannie albo w lesie bez jakiejkolwiek ochrony, one z pewnością bez trudu sobie z nami poradzą.

Jednak wątpliwe, że nowo nabyty intelekt pozwoli tym zwierzętom długo przetrwać – biorąc pod uwagę, że ludzie mają w posiadaniu współczesną broń.

Wynik walki z drapieżnikami zadowoli człowieka, któż może być silniejszy i straszniejszy od lwa, króla zwierząt?

Jednak, po zwycięstwie nad najgroźniejszymi drapieżnikami, zmierzymy się z nowymi konkurentami: naszymi najbliższymi krewnymi, naczelnymi.

Długość ich ciała wynosi do 180 cm. Waga do 180 kg. W porównaniu z wagą ciała, ich mózg jest większy niż u innych ssaków. Szympansy potrafią się rozciągać i skakać mniej więcej 1,5 raza wyżej niż człowiek. Nie wspominam już o masie mięśniowej, która kilka razy przewyższa ludzką.

Szympansy, orangutany, bonobo i goryle będą w stanie uzyskać dostęp do naszych komputerów i wykorzystać naszą broń przeciwko nam. Co więcej, orangutany są silniejsze i zwinniejsze, a to daje im dodatkową przewagę.

Mogą też szybko się zorientować i zacząć opracowywać unikalne technologie przy pomocy środków, wyprodukowanych przez człowieka.

Tym niemniej ich sukces w tej materii będzie zależał od tego, czy uda im się zawładnąć zgromadzoną przez nas wiedzą. Będą musiały nauczyć się korzystać z naszych technologii, efektywnie prowadzić wojny, rozumieć nas – ich wrogów, i jeszcze wielu innych rzeczy.

Warunkiem ich dominacji stanie się umiejętność wykorzystania tej wiedzy na swoją korzyść, jednak wątpliwe, że uda im się to zrobić, zanim my je również unicestwimy.

Jeśli jednak naczelnym nie uda się opanować całego spektrum wiedzy, gromadzonej przez człowieka przez długi czas, to nie ma nawet co mówić o walce. Jednak, tak czy inaczej, są one poważnymi rywalami.

Z biegiem czasu najsilniejszą bronią w wojnie o panowanie nad światem stałaby się umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmiennych warunków i okoliczności.

I nie ma co się dziwić, przecież właśnie ona pomogła człowiekowi zapanować nad Ziemią. Mimo tego, że pierwsi ludzie żyli w ciepłym klimacie na terenach równinnych, wkrótce zaczęli zasiedlać regiony o zupełnie innych warunkach.

Oprócz tego, ważną rolę odegra liczebność gatunku i umiejętność pozostawania niezauważonym.

Jak myślisz, kto pasuje do tego opisu? Prawidłowa odpowiedź to – bakterie!

Tak, bakterie nie mają układu nerwowego, dlatego prawdopodobieństwo, że mogłyby posiąść rozum jest jeszcze bardziej absurdalna, niż w przypadku wysoko rozwiniętych organizmów – a biorąc pod uwagę to, że bakterie są obecne wszędzie, to nie może nas to nie cieszyć. Przecież one znajdują się wszędzie, a najgorsze, że również wewnątrz nas.

Gdyby bakterie, którym darowano rozum, pogniewały się bardzo na ludzi, to rezultat byłby oczywisty. Wiadomo, że w organizmie dorosłego człowieka żyje około 100 trylionów organizmów jednokomórkowych.

Ale nawet po unicestwieniu ludzkości walka gatunków na Ziemi się nie skończy. Niestety, istotom rozumnym nigdy nie uda się osiągnąć równowagi we wzajemnych relacjach. To jest fakt. Gatunki zawsze będą ze sobą konkurować o przewagę swojej rodziny albo grupy.

Z jakim zwierzęciem chciałbyś się zaprzyjaźnić, gdyby ono kiedykolwiek zyskało rozum?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close