Life StyleWiedza

Co się dzieje z ciałem człowieka, kiedy trafi w nie piorun?

Co sekundę w powierzchnię naszej planety trafia około 50 piorunów, zabijając co roku powyżej 4000 osób. I to biorąc pod uwagę, że 9 na 10 osób, w które trafi piorun, doznaje obrażeń, ale pozostaje wśród żywych.

A przy okazji, wyładowania w 70% trafiają w mężczyzn, a naukowcy jak dotąd nie potrafią wyjaśnić tej statystyki.

Przypominamy, że najbezpieczniejszym miejscem podczas burzy jest dom. A jeżeli już zdecydujecie się zrobić sobie selfie z błyskawicą w szczerym polu, to wasza śmierć nie będzie tragedią, tylko wynikiem selekcji naturalnej.

Podczas rażenia piorunem ciało człowieka ma z nim kontakt przez około 3 milisekundy. Jednak moc wyładowania wynosi około 300kW, czyli 10 razy więcej niż w domowych urządzeniach elektrycznych.

I nawet jeżeli błyskawica wygląda jak nieszkodliwy flesz gigantycznego aparatu, którym sputniki robią zdjęcia Ziemi, to szkody, które może wyrządzić człowiekowi, są przerażające.

Najbardziej rozpowszechnioną przyczyną śmierci podczas uderzenia pioruna jest zaburzenie rytmu i zatrzymanie pracy serca.

Przy rażeniu piorunem uszkodzeniu ulega zazwyczaj Ośrodkowy układ nerwowy, a to wiąże się z wylewem krwi do mózgu, amnezją oraz ogólnym paraliżem, prowadzącym do zatrzymania oddychania.

Z mięśni, porażonych wyładowaniem, wydzielają się substancje toksyczne, które są bardzo szkodliwe dla nerek.

Oprócz tego, z powodu silnego skurczu tkanki mięśniowej mogą połamać się kości szkieletu.

Uderzenie pioruna uszkadza skórę. Na całym ciele występują oparzenia I i II stopnia, ponieważ rażenie pioruna wywołuje zapalenie się odzieży.

Nierzadko u osób poszkodowanych powstaje charakterystyczne poparzenie w postaci niezwykłego wzoru – figury Lichtenberga.

Podczas kontaktu pioruna z kropelkami potu albo deszczu na skórze człowieka, dochodzi do nagłego nagrzania tej wody. Zmienia się ona w parę, której siła dosłownie zrywa z człowieka ubranie.

U większości poszkodowanych obserwuje się problemy z organami wzroku: kataraktę, odwarstwienie siatkówki, atrofię nerwu wzrokowego.

U wielu osób diagnozuje się czasową utratę słuchu i pęknięcie błony bębenkowej.

W niektórych przypadkach od rażenia piorunem pękają naczynia krwionośne, palą się włosy, a nawet wypadają plomby z zębów.

Chociaż czasami u poszkodowanych pojawiają się niezwykłe cechy. Na przykład, Amerykanin Harold Dean, w którego trafił piorun, stał się po tym zupełnie niewrażliwy na zimno i nawet podczas zamieci chodził po dworze w samej koszulce.

Bez wahania udzielajcie pierwszej pomocy osobie rażonej piorunem – prąd was od niej nie kopnie. W końcu ludzkie ciało nie jest w stanie magazynować elektryczności.

A wy – boicie się piorunów? Czy spokojnie spacerujecie podczas burzy? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami.

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close