Life StyleWiedza

Co się stanie, jeśli słoń skoczy z drapacza chmur?

Pamiętacie, jak zrzucaliśmy monetę z wieżowca Burdż Chalifa, który znajduje się w Dubaju? Dowiedzieliśmy się, że nie zabije ona pieszego, ale nie poprzestajemy na eksperymentach z wieżowcem.

Tym razem zastąpimy monetę słoniem i zobaczymy, co się stanie, jeśli wyrzucimy go z wieżowca Burdż Chalifa!

Jeśli już wiecie, jak dostarczyć słonia na dach wieżowca, to nadszedł czas, aby wybrać obiekt do upuszczenia.
Faktem jest, że słonie są różnej wielkości.

Wysokość słonia indyjskiego sięga do 3ech m, długość ciała do 6 m, a jego średnia waga do aż 5 ton.

Mistrzem wielkości jest słoń afrykański, który osiąga wysokość 4 metrów, długość jego ciała może wynosić do 7,5 metra, a waga – aż 7 ton.

Ważne dla naszego eksperymentu jest to że uszy afrykańskiego słonia są znacznie większe niż u Indiaśkiego, ich długośc wynosi nawet 1,5m.

Dla wiarygodności eksperymentu, bierzemy średniej wielkości słonia – czyli takiego o masie 6 ton.

Przypomnijmy, że wyrzucamy go z Burdż Chalifa, czyli z wysokości 828 m.

Podobnie jak na monetę, na słonia duży wpływ będzie miał opór powietrza. Tutaj słoniowi przydadzą się jego duże uszy – ich powierzchnia zwiększy opór powietrza i zmniejszy prędkość spadania.

Sprytny słoń z pewnością zacznie wymachiwać tak wielkimi uszami, by się uratować, chociaż nie zdoła on wrócić na górę.

Ale załóżmy, że trenowaliśmy słonia: kilka razy wyrzuciliśmy go z wieżowca i nauczyliśmy go, jak spadać – składając uszy i nogi uzyskujemy najlepsze właściwości aerodynamiczne.

Tak więc spadający słoń najpierw szybko nabierze prędkości. Przyspieszenie swobodnego spadania, będzie zawsze takie same zarówno dla monety jak i słonia i wynosi ono- 9,8 m/s2.

Po około 200 m swobodnego spadania, słoń osiągnie prędkość 127 m/s, która pozostanie praktycznie niezmieniona, aż zderzy się z ziemią.

Biorąc pod uwagę ciężar słonia, energia zderzenia z ziemią będzie dość duża – aż 49 megadżuli.

Moment zderzenia słonia z ziemią będzie spektakularny, ale niestety krwawy, z fatalnym skutkiem i pozostawi po sobie wgniecony asfalt.

Równie spektakularny będzie proces, kiedy Towarzystwo Ochrony Zwierząt postanowi ukarać cię za zmarłego w imię nauki słonia.

Dlatego proponujemy przeprowadzić trochę zmieniony eksperyment polegający na rzucaniu słonia z Marsa lub z Księżyca – tam słoń ma znacznie większą szansę na przetrwanie, z powodu mniejszej grawitacji.

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close