HistoriaLife StyleWiedza

Czy naprawdę trzeba mieć przyjaciół?

Mówią, że prawdziwa przyjaźń pojawia się, gdy wchodzisz do czyjegoś domu, a twój telefon automatycznie łączy się z Wi-Fi.

Fajnie, że nawet zwierzęta i rekiny mogą być przyjaciółmi: naukowcy zauważyli, że u osobników w stadach niektóre jednostki zawsze trzymają się razem, a niektórzy nawzajem unikają siebie.

I chociaż według statystyk, 50% przyjaźni trwa nie dłużej niż 7 lat, jest co najmniej pięć powodów, dla których po prostu potrzebujesz przyjaciół.

1. Słynny Maslow twierdził, że jedną z najważniejszych potrzeb danej osoby jest potrzeba przynależności. A z przyjaciółmi zawsze coś was łączy: wspólne interesy, hobby i tak dalej.

2. Przyjaźń pomaga zapobiegać depresji i stresom. Jeśli twój przyjaciel znajduje się w stresującej sytuacji, twoje ciśnienie krwi będzie niższe niż u osób, które same odczuwają stres.

3. Chociaż uważa się, że prawdziwa przyjaźń jest bezinteresowna, to jednak przyjaciele są praktyczni, bezpieczni i wygodni, ponieważ zawsze można uzyskać niezbędną pomoc od nich. Dlatego jeśli przyjaciele nie dzwonią do ciebie przez długi czas, oznacza to, że u nich wszystko w porządku.

4. Przyjaźń ma dobroczynny wpływ na zdrowie: normalizuje rytm pracy serca i wzmacnia odporność organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko wystąpienia przeziębienia.

5. Przyjaźń jest kluczem do długowieczności: ci, którzy aktywnie utrzymują kontakt z przyjaciółmi, żyją dużo dłużej niż ci, którzy nie mają przyjaciół.

Nawiasem mówiąc, brytyjski antropolog Robin Dunbar odkrył, że istnieją fizjologiczne ograniczenia przyjaźni – ludzki mózg nie zawsze jest w stanie przechowywać informacje o ponad 150 znajomych.

Formalnie osoba może mieć tysiące przyjaciół w sieciach społecznościowych, ale będzie tylko względnie blisko komunikować się z 150 z nich.

I nie zapominaj, że podstawowe prawo zachowania nowoczesnej przyjaźni mówi: „Nie możesz być zachwycony, ale wciąż musisz polubić”.

Oprócz prawdziwych przyjaciół lub ich braku, dana osoba może dobrze wyobrazić sobie przyjaciół. A dla dzieci fantazja różowego słonia, któremu zwierzają się ze swoich tajemnic, jest generalnie normą.

Naukowcy odkryli, że przyjaźń kobiet zwykle opiera się na dyskusjach na różne tematy, a mężczyźni – na wspólnych działaniach.

Ale zaprzyjaźnienie się z byłymi partnerami seksualnymi nie jest tego warte – według naukowców jest to obarczone zaburzeniami psychicznymi.

W każdym razie przyjaźń między kobietami i mężczyznami jest często fikcją, ponieważ większość mężczyzn w takich związkach po prostu czeka na odpowiedni moment, aby osiągnąć coś więcej od dziewczyny niż przyjaźń.

Interesujące jest również to, że przyjaźń ma efekt ocieplenia: jeśli przyjaciel jest od ciebie oddalony o dwie stopy, wydaje Ci się, że temperatura powietrza jest o dwa stopnie wyższe niż jest w rzeczywistości. Bądźcie przyjaciółmi na zawsze!

Jak myślicie, można mieć więcej niż jednego prawdziwego przyjaciela?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close