Life StyleWiedza

Czy skakanie w spadającej windzie uratuje tobie życie?

Witam! Dziś postanowiłem odwiedzić najwyższy budynek Chin – Shanghai Tower, w której jest aż 128 pięter. Na górę wjechałem windą i mam zamiar nią również zjechać.

W windzie nagle ogarnęła mnie lekkość – moje ciało stało się lekkie jak piórko! Jak miło! Ale skąd wzięła się ta nieważkości?

Zapamiętajcie! Podczas swobodnego spadania jakiegokolwiek obiektu ten obiekt znajduje się w stanie zbliżonym do stanu nieważkości.

Ta winda sama spada!! Co mam robić?! Chcę żyć! Słyszałem, że aby przetrwać upadek windy trzeba odbić się od podłogi w momencie uderzenia. …Ale skąd ja mam wiedzieć kiedy wyskoczyć ?

Spróbuj, oczywiście. Ale nawet jeśli jesteś mistrzem olimpijskim w skokach, prędkość twojego skoku będzie zbyt mała.

Dlatego bo twoja prędkość spadania zmniejszy się w jedynie o 3-5 km/h i uderzenie wcale nie zmniejszy się dużo.

A biorąc pod uwagę, że ciężka winda przy spadku rozwija większą prędkość, niż ty, to podczas takiego skoku jest ryzyko uderzenia głową o sufit windy.

Ponadto,przewidzenie momentu lądowania windy jest praktycznie niemożliwe.

Jeżeli postanowicie w ogóle się nie ruszać i tylko stać w miejscu to sila uderzenia będzie na tyle duża, że doprowadzi do uszkodzenia kręgosłupa albo i nawet głowy.

Jeżeli postanowicie przykucnąć to zmienjszy to trochę obrażenia jednak nogi przyjmą na siebie większość uderzenia – napewno połamiecie sobie nogi. Fala uderzeniowa jednak tak czy siak sięgnie aż do samej głowy podrodze łamiąc twoje żebra.

W przypadku złamania żeber istnieje duże prawdopodobieństwo że uszkodzą one organy wewnętrzne, wtedy nawet szybki przyjazd karetki tobie nie pomoże.

Badania wykazały, że największą szansę na przetrwanie w spadającej windzie daje położenie się na podłodze windy.

Dzięki położeniu się na podłodze kabiny, siła uderzenia rozprowadzona zostanie po całym ciele, a kręgosłup i największe kości będą znajdować się równolegle do kierunku siły oddziaływania. To zmniejszy prawdopodobieństwo złamań.

Jedną ręke podłóż pod głowę aby zaamortyzowała upadek, a drogą na twarz aby ochronić cię przed spadającymi częściami sufitu.

I pamiętaj, w padającym windzie nie będziesz miał czasu na te wszystkie wywody. Bo spadająca winda zawiezię cię na sam dół dużo szybciej niż sprawna.

Jako dobrą wiadomość możemy powiedzieć, że obecne nowoczesne windy wyposażone są w sprężyny lub amortyzatory na dole, a to naprawde zwiększa twoje szanse na przeżycie.

I jeszcze bardziej dobra wiadomość: statystyki dowodzą, że prawdopodobieństwo zginąć w windzie – 0,00000015%.

Ponieważ system kontroli naciągu lin blokuje winda, nawet jeśli urwała się tylko jedna z linek.

Ponadto, KAŻDA z 4 lub 8 stalowych linek, którymi dysponuje winda, jest wystarczająco mocna, aby samodzielnie utrzymać cały ciężar kabiny.

Jeśli nadal się boisz, to na wszelki wypadek możesz po prostu położyć się na podłodze, jak tylko wchodzisz do windy.

Czy boisz się jeździć windą?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close