Wiedza

Czym jest deja vu?

Od czasu do czasu doświadczasz dziwnego uczucia, że bieżące zdarzenie już ci się przytrafiło, chociaż w rzeczywistości tak nie było?

To “deja vu”, które zazwyczaj trwa 5-10 sekund i z którym spotyka się około 97% wszystkich ludzi na naszej planecie.

Mimo, że to zjawisko znane jest od dawna, jednej opinii na temat przyczyn i mechanizmów jego powstania do dziś nie ma.

I tak, twórca psychoanalizy Zygmunt Freud uważał, że chwile “fałszywej pamięci” powstają, kiedy ludzki mózg próbuje odejść od obiektywnej rzeczywistości i zagłębić się w podświadomości.

Niektórzy współcześni uczeni, opierając się na danych encefalografii, twierdzą, że za deja vu odpowiada zakręt hipokampa.

Sortuje on wszystkie wprowadzane informacje, określając, które dane pochodzą z pamięci długotrwałej, a które docierają z organów zmysłów i odzwierciedlają zdarzenia, które mają miejsce w tej chwili.

Ale czasami w tej części mózgu następuje awaria, i zakręt informuje cię, że informacja dotarła z pamięci długotrwałej, chociaż tak naprawdę jest nowa.

W takich chwilach pojawia się poczucie deja vu.

Inne badania z wykorzystaniem MRI wykazały, że chwili deja vu uaktywniają się obszary mózgu odpowiedzialne za podejmowanie trudnych decyzji.

Czyli mózg okresowo skanuje i analizuje zgromadzone zapasy informacji, żeby upewnić się, że może skutecznie działać w trudnych sytuacjach.

Niektórzy fizycy trzymają się teorii, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieją równocześnie.

A deja vu pojawia się, kiedy z powodu jakiegoś błędu świadomość człowieka równocześnie znajduje się w teraźniejszości i przyszłości, otrzymując na raz dwa strumienie informacji.

Ezoterycy i zwolennicy religii Wschodu są przekonani, że stan deja vu potwierdza teorię o reinkarnacji.

Czyli “fałszywe wspomnienie” – to kadry z twoich poprzednich wcieleń.

I tak, piosenkarka Madonna, podczas wizyty w pałacu cesarskim w Pekinie poczuła, że to otoczenie jest jej znajome, ponieważ żyła tam kilkaset lat temu.

Hollywoodzki aktor Sylvester Stallone na podstawie informacji z deja vu oświadczył, że w poprzednim życiu był wartownikiem w koczowniczym plemieniu.

A jego koledze, Keanu Reevesowi deja vu opowiedziało, że w poprzednim wcieleniu był rytualną tancerką w świątyni w Bangkoku.

Ale funkcjonuje też opinia, że deja vu to sygnał o stanie zwiększonego niepokoju.

Dlatego bardzo częste przypadki deja vu, zwłaszcza pod postacią halucynacji, lekarze zwykle uważają za oznakę zaburzeń psychicznych.

Oprócz tego, istnieją koncepcje, opisujące deja vu jako genetyczną pamięć o życiu przodków…

… lub jako oznakę tego, że człowiek postępuje wbrew temu, jaki los jest mu zapisany,

… lub jako potwierdzenie tego, że nasz świat – to tylko eksperymentalna matryca, stworzona przez wyższą inteligencję.

Napiszcie w komentarzach, która teoria o deja vu według was jest prawidłowa?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close