Life StyleWiedza

Czym jest tornado?

Dotąd widziałeś tornado tylko w telewizji i postanowiłeś zasilić szeregi szaleńców, którzy polują na nie w rzeczywistości? To powinieneś dowiedzieć się więcej o tym, z czym się zetkniesz, kiedy wyjdziesz za drzwi.

“Tornado” – to amerykańska nazwa trąby powietrznej. Tłumacząc z hiszpańskiego, “tornado” oznacza “kręcić” albo “obracać”, co dokładnie odzwierciedla istotę tego zjawiska naturalnego.

Tornado powstaje w chmurach deszczowych, kiedy silny ciepły wiatr od nagrzanej ziemi zderza się z rozległym zimnym frontem.

Jednak nie da się przewidzieć, kiedy powstanie ten wicher ani ile czasu potrwa.

Największe szanse na spotkanie tornado istnieją w centralnej części USA, gdzie nalicza się ich do 800 każdego roku. Chociaż tornada pojawiają się i w Indiach, i w Afryce Zachodniej, i w innych punktach na Ziemi.

Przy czym na półkuli południowej tornado obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a na południowej – w kierunku przeciwnym.

Oprócz tego, tornada powstają też na innych planetach z wystarczająco gęstą atmosferą, na przykład na Jowiszu.

Średnica leja tornado przy powierzchni ziemi może osiągać 100 m, a u góry rozszerzać się do 3 km.

Przy najsilniejszych tornadach zazwyczaj występuje kilka dodatkowych trąb powietrznych o mniejszych rozmiarach.

Najpotężniejsze strumienie wiatru w ścianie tornada przemieszczają się z ogromną prędkością – do 1000 km/godzinę. To najszybszy wiatr na naszej planecie!

Jeżeli do takiego strumienia powietrza wpada zwykły kawałek drewna, to, rozpędzony, bez trudu przebija mur z cegieł.

Jeżeli będziesz miał szczęście, uda ci się prześlizgnąć przez te niszczycielskie ściany do wnętrza leja.

Tu znajduje się bezwietrzny obszar obniżonego ciśnienia, chociaż raczej nie uda ci się cały czas utrzymać się w centrum wiru.

A w międzyczasie lej tornada nadal porusza się z prędkością do 100 km/godz., i przez kolejne kilka godzin będzie zmiatać wszystko na swojej drodze.

Tornado potrafi zburzyć domy, mosty i inne budowle, wciągnąć w siebie samochody, ludzi i zwierzęta.

W 1931 roku tornado uniosło nawet w powietrze lokomotywę z wagonami o łącznej wadze 83 ton.

Czasami podczas przemieszczania się tornada, na głowę może ci spaść deszcz żab, pająków, ryb i innych małych żyjątek, zebranych przez nie po drodze.

A rybacy, którzy w 1990 roku znajdowali się na Morzu Ochockim, o mało nie zginęli, kiedy tornado zrzuciło na nich krowę, która zatopiła statek.

Gratulacje, udało ci się wydostać z tej śmiertelnej pułapki i pozostać wśród żywych! I, jak widzimy, wyciągnąłeś prawidłowe wnioski – postanowiłeś kolejną trąbę powietrzną przeczekać w ukryciu.

A wy byście się ukryli, czy ruszyli, żeby robić piękne zdjęcia tornado? Napiszcie nam o tym w komentarzach.

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close