CiałoLife StyleWiedza

Dlaczego ludzie płaczą?

Szacuje się, że w ciągu życia, przeciętna osoba produkuje nawet kilkadziesiąt litrów łez.

Wśród nich: 50% z powodu smutku, 21% ze szczęścia i radości, reszta czyli 29% wynika z bólu fizycznego lub innych czynników.

W tym samym czasie mężczyźni płaczą 5 razy rzadziej niż kobiety. Ale wcale nie dlatego, że są tacy silni emocjonalnie – tylko hormon testosteronu zmniejsza chęć do płaczu u mężczyzn.

Dlaczego i jak płaczemy?

Fabryka do produkcji łez znajduje się w gruczołach łzowych pod górnymi powiekami oczu. Część powstałego płynu łzowego jest zużywana do smarowania gałki ocznej.

Druga część wchodzi do kanału nosowo-łzowego – dwie małe rurki między nosem i oczami. Otwór kanału nosowego znajduje się na wewnętrznej powierzchni dolnej powieki i można go zobaczyć gołym okiem.

Kanał nosowo-łzowy usuwa nadmiar płynu łzowego w nosie. Dlatego, gdy twoje oczy płaczą, płyn zaczyna wypływać z nosa.

Jeśli jest tak dużo płynu łzowego, że kanał nosowo-łzowy nie może przekierować go do nosa, powstają łzy, które spływają po policzkach.

Obfite lub skąpe łzy mogą rozwiązać kilka problemów. Zadanie numer 1 – nawodnienie. Suche oczy są bezpośrednią drogą do utraty wzroku, więc przy niewystarczającej wilgotności lekarze przepisują nawet „sztuczne łzy”.

Musiałeś skosztować swoich łez i wiedzieć, że są słone, ponieważ Płyn łzowy zawiera około 1% soli – chlorku sodu i około 0,8% innych soli mineralnych. I to właśnie zasolenie łez pomaga im utrzymać prawidłowe nawodnienie oczu.

Nawilżanie ochrania oczy, które są narażone na silny wiatr – silne podmuchy powietrza wysuszają gałkę oczną, a gruczoły łzowe zaczynają aktywnie wytwarzać płyn.

Zadanie numer 2 – ochrona. Łzy obmywają rzęski, kurz oraz inne zanieczyszczenia z oczu. Ponadto, skład płynu łzowego obejmuje substancję lizozym, która chroni oczy przed patogennymi bakteriami i drobnoustrojami.

Zadanie numer 3 – ewolucja. Naukowcy uważają, że zdolność płaczu ze łzami pojawiła się u ludzi w procesie ewolucji. Spokojny płacz nie zdradza człowieka wrogowi, w przeciwieństwie do wycia i szczekania nieodłącznie związanego z dzikimi zwierzętami.

Zadanie numer 4 – emocje. Łzy – to zewnętrzna manifestacja silnych uczuć i emocjonalnego podniecenia, sposób na rozładowanie nerwowego napięcia. Co zaskakujące, skład chemiczny łez różni się w zależności od powodu płaczu.

Na przykład, we łzach spowodowanych przez stres emocjonalny, zawartość białka, manganu i prolaktyny będzie wyższa niż we łzach spowodowanych przez pyłki w oku.

Oprócz tego ilość aminokwasu leucyny, naturalnego środka przeciwbólowego, będzie większa we łzach, które wynikną z fizycznego bólu.

Ponadto płacz relaksuje po silnym stresie emocjonalnym, ponieważ wraz ze łzami hormon adrenokortykotropowy, który przyczynia się do syntezy hormonu stresu, jest wypłukiwany z organizmu.

Postanowiłeś się zrelaksować i popłakać z serca? Do zdrowia! Po prostu nie leżeć na plecach – łzy popłyną do Twoich uszu i będzie łaskotać!

Ostatnim razem płakaliśmy, gdy nie udało się nam  zająć pierwszego miejsca na karcie na „czasie”.  A wy?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close