CiałoHistoriaWiedza

Dlaczego ludzkie ciało się pali, skoro jest w nim tak dużo wody?

Jeżeli spytacie strażaka, czym różni się człowiek od szafy, to na pewno usłyszycie odpowiedź, że człowiek po prostu pali się dłużej.

Chociaż wielu dziwi fakt, że ludzkie ciało w ogóle może się palić – przecież zawiera bardzo dużo wody.

Woda stanowi mniej więcej 65% ogólnej masy ciała człowieka. U tęgich osób ten wskaźnik jest niższy – około 55%, a u szczupłych wyższy – do 70%.

Do tego zawartość wody w poszczególnych tkankach ludzkiego organizmu różni się: mięśnie składają się z wody w około 75%, krew – w 78%, mózg – w 80%. Najmniej wody jest w szkliwie zębów – jedynie 0,2%, a najwięcej w ciele szklistym oka – 99%.

Dlatego warto obejrzeć nasz film o tym, co się stanie, jeżeli nie będziecie pić wody.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodnia Floryda szczegółowo zbadali proces spalania zwłok.

W wyniku eksperymentów stwierdzili, że najpierw od ognia wysycha i zaczyna płonąć skóra, która spala się w ciągu około 5 minut.

Później zaczyna spalać się warstwa tłuszczu, który stanowi dobry opał i może topić się godzinami, jak świeczka podtrzymując płomień. Krew gęstnieje i się zwija.

W międzyczasie ogień powoduje obumarcie tkanek krtani, tchawicy i oskrzeli. Cząsteczki tłuszczu dostają się do naczyń płucnych i powodują ich zaczopowanie.

Następnie płomień wysusza mięśnie. W wyniku tego kurczą się one i zrywają, dlatego wydaje się, że ogarnięte ogniem ciało się porusza.

Zwykle ogień słabnie, kiedy zostają same kości. Chociaż w pojedynczych przypadkach pod wpływem temperatury kości pękają i mogą częściowo albo całkowicie się spalić.

Ciekawe, że ogień jest bezsilny wobec zębów. Paradoksalnie te właśnie tkanki, które zawierają najmniej wody, palą się najgorzej.

Wszystko dlatego, że w szkliwie zębów znajduje się dużo związków mineralnych, które praktycznie się nie palą.

Generalnie, nawet przy wysokich temperaturach – powyżej 800°C, potrzeba kilku godzin, żeby ludzkie ciało spłonęło do cna.

A już na przykład podczas eksplozji jądrowej temperatura promieniowania świetlnego sięga 5700-7700 C.

Taki żar prowadzi do tego, że ludzie praktycznie wyparowują, momentalnie zmieniając się w popiół.

Nawiasem mówiąc, w niektórych kulturach jest zwyczaj palenia ciał zmarłych. Tak, na przykład, robi się w Indiach.

Podsumowując, nie radzimy wam igrać z ogniem, nawet jeżeli macie w sobie dużo wody. Lepiej płonąć z namiętności! Przyjemnie i bezpiecznie.

Kto z was wie, co należy robić w przypadku pożaru?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close