CiałoWiedza

Dlaczego tak trudno wyleczyć nowotwór?

Rak jest powszechną nazwą chorób, które łączą złośliwe nowotwory różnych narządów i układów.

Istnieją trzy główne czynniki przyczyniające się do powstania nowotworu złośliwego: fizyczne – promieniowanie i ultrafiolet; substancje chemiczne – rakotwórcze; biologiczne – niektóre niebezpieczne wirusy.

Mutacyjna teoria nowotworów jest ogólnie akceptowana, a jej istotą jest niewłaściwe działanie genetyczne niedojrzałych komórek ciała.

Faktem jest, że ciało ludzkie składa się z ogromnej liczby komórek, w przybliżeniu jest ich około 1014, które są utworzone z ponad 220 typów wyspecjalizowanych komórek.

Komórki macierzyste ciała rodzą się, dzielą, dojrzewają i wybierają swoją specjalizację, stając się częścią tkanki nabłonkowej, łącznej, mięśniowej lub nerwowej.

Komórki funkcjonują zgodnie, przestrzegając ogólnego programu genetycznego organizmu.

Zaprogramowano również czas życia komórki: na przykład, płytka żyje 4 dni, a erytrocyt – 125 dni.

Ze względu na śmierć starych komórek i narodziny nowych, ciało ludzkie jest stale aktualizowane.

Jednak nieprawidłowe mutacje komórek pojawiają się co sekundę w naszym ciele. Zdrowy organizm niszczy większość zmutowanych komórek samodzielnie, uruchamiając procesy samoregulacji.

Ale w niektórych przypadkach regulacja zawodzi: zmienione komórki nie umierają, ale nadal się rozmnażają i funkcjonują, ale bez wyboru ich specjalizacji i zgodnie z programem niezwiązanym z programem organizmu. Włączenie takich zmutowanych komórek nie kończy się ich naturalną śmiercią.

Są to komórki nowotworowe, które w procesie podziału zwiększają swoją objętość i stają się guzami.

Dlaczego leczenie raka jest tak trudne?

Pierwszym powodem jest późna diagnoza. Objawy choroby nie pojawiają się natychmiast: w końcu niekontrolowane komórki nowotworowe nadal są rodzime dla naszego organizmu, więc układ odpornościowy może nie rozpoznać ich jako obcych i nie reagować na nie.

Ponadto trudno jest zdiagnozować chorobę, gdy guz jest tylko warstwą o grubości mniejszej niż milimetr w górnej warstwie skóry lub błony śluzowej.

Kiedy guz wchodzi w tkankę na głębokość kilku milimetrów, krążące komórki nowotworowe pojawiają się we krwi, co może tworzyć nowe kolonie – przerzuty.

Niestety, radioterapia i terapia przeciwnowotworowa nie tylko zabija komórki nowotworowe, ale także uszkadza normalne komórki otaczających tkanek i narządów. Prowadzi to do poważnych skutków ubocznych i komplikuje leczenie raka.

Kolejnym wyzwaniem jest ustalenie, ile komórek rakowych pozostało w ciele po leczeniu. W końcu mogą przeniknąć do węzłów chłonnych, krwi, wątroby, płuc, kości, mózgu i spowodować nawrót.

Ponadto rak jest w stanie mutować – jest to chytry, ciągle zmieniający się wróg. Oznacza to, że leki, które są skuteczne w leczeniu jednego podtypu raka, czasami są zupełnie bezużyteczne dla drugiego.

Dlatego życzymy naukowcom powodzenia w znalezieniu uniwersalnego lekarstwa na raka. Bądźcie zdrowi!

Chcemy tylko życzyć wszystkim dobrego zdrowia na wiele lat!

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close