CiałoWiedza

Dlaczego wypadają zęby mleczne?

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa ten czas, kiedy zaczynały mu się ruszać i wypadać zęby.

Zęby te nazywamy mlecznymi i służą nam one tylko przez pierwsze 5-12 lat. Później na ich miejscu pojawiają się już zęby stałe, które służą nam przez całe życie. No, prawie całe!

Człowiek znajduje się obecnie na tym etapie ewolucji, kiedy zęby wymieniają się u niego tylko jeden raz w życiu.

A, na przykład, u rekinów zęby wymieniają się w miarę ich stępiania. Może to się to odbywać kilka razy w ciągu całego życia.

Ciekawe jest również i to, że z biegiem czasu liczba zębów u człowieka się zmniejszyła. Mamy informacje, że u ludzi pierwotnych liczba zębów przekraczała 50.

Służyły człowiekowi nie tylko do przeżuwania pokarmu, ale też do obrony i ataku.

Później niektóre funkcje zniknęły. Pożywienie stało się bardziej miękkie, i ludzie wkładali mniej wysiłku w jego przeżuwanie.

Dlatego też ewolucja postanowiła uwolnić nas od tak dużej ilości zębów, pozostawiając ilość niezbędną do komfortowego życia.

Dowiedzmy się teraz, jak rosną zęby u współczesnych małych dzieci.

Pierwsze zęby mleczne zaczynają pojawiać się u dzieci w pierwszym półroczu życia, i w tak zwanym “mlecznym” zestawie znajduje się w sumie 20 zębów.

Ale dlaczego zęby mleczne wypadają? Dowiedzmy się tego.

Odpowiedź jest prosta i kryje się wyłącznie w tym, że dziecko rośnie. Ono rośnie, rośnie jego ciało, i odpowiednio jego głowa i szczęki.

Ale zęby, składające się z minerałów, nie są w stanie rosnąć razem z człowiekiem. Dlatego gdyby nie wypadały, byłyby bardzo malutkie i nie spełniałyby swojej funkcji.

Być może zauważyłeś, że z czasem przerwy między zębami u dzieci, którym nie wypadły mleczaki, robią się bardzo duże. A teraz wyobraź sobie dorosłego…

Przeznaczeniem zębów mlecznych nie jest jednak jedynie to, żeby z czasem wypaść. Mleczak wskazuje, w jakim miejscu powinien wyrosnąć ząb stały.

Dlatego, jeżeli ząb mleczny zostanie usunięty wcześniej, zanim sam dojrzeje do tego, żeby opuścić dziąsło, ząb stały traci punkt orientacyjny i może wyrosnąć krzywo.

Z tego właśnie powodu należy leczyć wszystkie zęby mleczne, dotknięte próchnicą.

Ucz się dbać o zęby już od wczesnego dzieciństwa, żeby później nie tracić pieniędzy na ich leczenie.

Jak już mówiliśmy, do 12 lat wszystkie mleczaki powinny zostać zastąpione zębami stałymi, i wtedy będzie ich już więcej – aż 32.

Do 20 mleczaków zastąpionych zębami stałymi, zostaną dodane jeszcze 4 pary zębów przedtrzonowych. A zęby mądrości pojawią się bliżej 18 roku życia.

Ale jeżeli zęby nie wyrzynają się w ciągu 3-5 miesięcy, należy zgłosić się do stomatologa. Być może potrzebne będzie leczenie ortodontyczne.

Ciekawostka! Zęby stałe wyrzynają się w takiej samej kolejności, jak mleczne. Rozpoczynając od siekaczy w żuchwie.

Mamy głęboką nadzieję, że ten nader nieprzyjemny proces wymiany zębów, przejdzie możliwie bezboleśnie u każdego dziecka.

A wróżka-zębuszka w zamian za mleczne, przyniesie zdrowe, równe i mocne zęby.

A wam wyrosły już zęby mądrości?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close