CiałoWiedza

Dlaczego ziewamy?

Ziewanie – to normalny proces biologiczny, który sprowadza się do wydłużonego wdechu i pełnego wydechu, którym towarzyszy specyficzne napięcie mięśni ust, twarzy i gardła.

Przez całe swoje życie człowiek ziewa około 240 000 razy. Co ciekawe ziewają również dzieci w brzuchu mamy – ta umiejętność pojawia się u płodu mniej więcej w 12. tygodniu.

Oprócz człowieka, ziewać potrafią prawie wszystkie kręgowce. Krokodyl ziewa przed atakiem; pisklę – kiedy chce jeść; samce alfa pawianów ziewają, patrząc w twarz samicy, kiedy chcą z nią kopulować; a ziewający hipopotam otwiera paszczę na 150о żeby przestraszyć otoczenie. Ale dlaczego robi to człowiek?

Uważa się, że najważniejszą funkcją ziewnięcia jest u człowieka ochrona mózgu. Dopływ zimnego powietrza podczas ziewnięcia lekko chłodzi mózg, w tym również poprzez ochłodzenie górnej części podniebienia.

Niektórzy naukowcy uważają, że ziewanie u ludzi – to sposób na uzupełnienie braków tlenu w organizmie.

Podczas głębokiego wdechu pobierasz dużą ilość tlenu, który jest niezbędny podczas dostarczania energii.

Co więcej, podczas ziewania uaktywniają się dolne części płuc, które nie pracują podczas zwykłego spokojnego oddychania, a to stanowi doskonałą profilaktykę chorób układu oddechowego.

Istnieje takie pojęcie jak “efekt lustrzany” ziewania. Jeżeli ziewniesz w pokoju, to ziewnięcie powtórzy mniej więcej połowa znajdujących się tam osób.

I najprawdopodobniej w odpowiedzi ziewną te osoby, które są z tobą związane genetycznie, czyli członkowie rodziny, albo emocjonalnie, na przykład przyjaciele, ale też ukochany pies.

Eksperymenty udowodniły, że najczęściej “odpowiadają” na czyjeś ziewnięcia osoby, u których część mózgu, odpowiadająca za współczucie, jest najbardziej aktywna.

Właśnie dlatego u dzieci do wieku mniej więcej 4 lat lustrzany efekt ziewania nie występuje – nie mają jeszcze rozwiniętego mechanizmu empatii.

A jeżeli intensywnie ziewasz, i nie wywołuje to żadnej reakcji u twojego towarzysza, to z dużym prawdopodobieństwem może on się okazać socjopatą.

Bardzo często ziewanie jest oznaką niewyspania i przemęczenia, czyli ziewnięcie – to bezdźwięczne wołanie o pomoc do poduszki.

A podczas monotonnej pracy ziewnięcie pomaga się otrzeźwić i nie pozwala zapaść w sen.

Żeby uwolnić się od ziewania spróbuj rozciągnąć ramiona, zrobić kilka głębokich wdechów i intensywnie się poruszać.

W niektórych japońskich firmach przewidziano nawet specjalne przerwy w pracy, podczas których pracownicy mają obowiązek ziewać.

Jeżeli im się nie chce, to i tak powinni udawać ziewanie, po czym w sposób nieunikniony pojawi się chęć, żeby naprawdę ziewnąć.

Takie przerwy na ziewanie doskonale przywracają wydolność, dzięki czemu pracownicy są bardziej produktywni.

Ziewanie jest też zalecane podczas lotu samolotem – pozwala wyrównać ciśnienie na błonę bębenkową.
Ciekawe, że kiedy ludzie po prostu czytają o ziewaniu, albo oglądają o nim film, to 75% z nich odczuwa chęć, żeby ziewnąć.

Dlaczego ziewanie jest takie zaraźliwe?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close