CiałoLife Style

Ile godzin snu tak naprawdę potrzebujesz?

Według statystyk około 40% osób jest niezadowolonych z jakości i czasu snu. Liczba osób zażywających tabletki nasenne niemalże podwoiła się w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Ale sen jest niezwykle ważny dla naszego ciała: w trakcie snu ciało odpoczywa, odzyskuje energię, a mózg ładuje się i systematyzuje informacje otrzymywane w ciągu dnia.

Jak wiecie, istnieje kilka faz snu które następują po sobie i każda z nich charakteryzuje się inną aktywnością naszego mózgu oraz mięśni.

Natychmiast po zaśnięciu następuje faza wolnego snu. W tym czasie temperatura ciała spada, serce bije wolniej, szybkość oddychania maleje. A mózg zaczyna „skanować” wszystkie systemy i narządy ciała, ujawniając „nieprawidłowe działanie”.

Potem nadchodzi szybka faza, podczas której zaczynasz marzyć. Zwróć uwagę, że jeśli mózg w fazie wolnego snu odkrył pewne problemy w ciele, to podczas fazy szybkiej może pokazać ci je we śnie w formie skojarzeń.

Na przykład, jeśli dusisz się w swoim śnie, powinieneś zwrócić uwagę na stan serca, a brak powietrza we śnie może wskazywać na problemy z płucami.

Jaki powinien być czas snu, abyś czuł się pogodny i zdrowy?

Według licznych badań ludzie, którzy śpią od 6,5 do 7,5 godziny na dobę, żyją dłużej, są bardziej wydajni w pracy i szczęśliwsi.

Średnio kobiety potrzebują około 20 minut więcej snu niż mężczyźni. Wynika to z faktu, że mózg kobiety jest nieco bardziej złożony i wymaga więcej czasu na ponowne uruchomienie.

Chociaż są to tylko statystyczne dane, ważne jest, aby skupić się na własnych odczuciach i dobrym samopoczuciu. Na przykład, Napoleon spał 4-5 godzin, a Einstein – 12 godzin.

Przy stałym braku snu wytwarza się zbyt mało hormonu kortyzolu. Z tego powodu osoba stale czuje się zmęczona, letargiczna i drażliwa.

I nie tylko człowiek, staraj się obudzić niedźwiedzia podczas hibernacji.

Co więcej, osoba, która nie ma wystarczająco dużo snu, żyje o 10-15 lat krócej niż osoby, które mają pełny sen.

Faktem jest, że w mózgu śpiącej osoby może od czasu do czasu wystąpić coś podobnego do awarii zasilania w elektrotechnice. Oznacza to, że twoja uwaga jest rozproszona i nie możesz ponownie skupić się na konkretnym zadaniu.

W tym stanie może wystąpić fałszywe poczucie bezpieczeństwa i poprawność ich działania.

Jest to niebezpieczne dla tych, którzy nie spali wystarczająco, aby pracować w produkcji lub prowadzić pojazd.

Zbyt duża ilość snu również nie jest dobra.

Stały sen przez 10-15 godzin dziennie sprawi, że będziesz czuć się nie swojo i będziesz zdenerwowany.

Na poziomie fizycznym zbyt długi sen może prowadzić do migreny, stagnacji krwi w naczyniach, wysokiego ciśnienia krwi, obrzęku.

Przy okazji, oprócz pełnego snu, naukowcy zalecają drzemkę w środku dnia. Tak krótki odpoczynek znacznie zwiększy twoją produktywność, uważność i przywróci siłę ciała.

A na co wy moglibyście wymienić swój sen?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close