HistoriaWiedza

Jak działa kuchenka mikrofalowa?

Uważa się, że wynalezienie kuchenek mikrofalowych miało miejsce na początku ubiegłego wieku podczas procesu tworzenia generatorów do radiolokatorów.

Pracownicy laboratorium przypadkiem podsmażyli na tym generatorze parówki, i pojawił się pomysł, żeby wykorzystać silne fale radiowe do podgrzewania jedzenia.

Pierwsza komercyjna kuchenka mikrofalowa została wyprodukowana w 1947 roku. Ten olbrzym miał około 1,7 m wysokości, metr szerokości, ważył ponad 300 kg i kosztował 5000$.

Jesteśmy przekonani, że współczesna kuchenka mikrofalowa w twoim domu jest znacznie bardziej kompaktowa, ale już zasada jej działania od tamtych czasów się nie zmieniła.

Działanie kuchenki mikrofalowej zapewniają trzy główne elementy: lampa elektronowa, zwana “magnetronem”, falowód i komora.

Magnetron generuje silne fale radiowe, które są niezbędne do podgrzania jedzenia.

Kiedy do środka lampy elektronowej dostarczane jest napięcie, elektrony zrywają się z wolframowo-torowego drutu, znajdującego w środku, i kierują się ku zewnętrznym miedzianym częściom.

Ale magnesy każą tym elektronom znowu wrócić do środka i krążyć wokół specjalnych zagłębień.

W taki sposób, siła magnetyczna tworzy z elektronów falę rotacyjną – czyli promieniowanie fal radiowych.

Następnie, drgania opuszczają magnetron przez zagłębienia i poprzez falowód trafiają do komory.

Ścianki i drzwiczki komory odbijają mikrofale i utrzymują je wewnątrz kuchenki.

Podgrzewanie jedzenia odbywa się dzięki temu, że znajdują się w nim duże ilości cząsteczek wody, które są naładowane dodatnio z jednej, i ujemnie z drugiej strony.

W komorze kuchenki mikrofalowej fale elektromagnetyczne zmieniają swój kierunek do 4,9 miliardów razy na sekundę.

Reagując na drgania pola elektromagnetycznego, molekuły wody również zaczynają szybko się poruszać.

W wyniku takiego szybkiego ruchu temperatura molekuł rośnie, a jedzenie się podgrzewa.

Oprócz tego, komory kuchenek mikrofalowych wyposażone są w specjalne podstawki, na których jedzenie obraca się podczas nagrzewania.

Podczas obracania się różne fragmenty produktów trafiają na zmianę to w minimum, to w maksimum fali elektromagnetycznej, co zapewnia ich równomierne podgrzanie ze wszystkich stron na raz.

Ale jeżeli włączysz kuchenkę, kiedy w komorze nie będzie przedmiotu, który pochłania mikrofale, to będą one wielokrotnie odbijać się od wewnętrznych ścianek komory i ich skoncentrowana energia może uszkodzić urządzenie.

Należy wspomnieć również o złożonej budowie drzwiczek kuchenki mikrofalowej.

Składają się one z kilku warstw szklanych lub plastikowych płyt, między którymi obowiązkowo znajduje się siatka z perforowanej metalowej płyty.

Metal odbija mikrofale z powrotem do wnęki komory, a otwory perforacji o średnicy mniejszej niż 3 mm nie przepuszczają promieniowania na zewnątrz.

Oprócz tego, szkło gwarantuje możliwość kontrolowania tego, co dzieje się wewnątrz komory.

O tym, że nie wolno używać w kuchence mikrofalowej metalowych naczyń, ani podgrzewać w niej jajek i telefonów komórkowych, na pewno już wiesz.

A ty co niezwykłego podgrzewałeś w swojej kuchence mikrofalowej?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close