HistoriaWiedza

Jak małe są atomy, albo dlaczego jesteś pustą przestrzenią?

To, że atomy bywają niezbyt pokojowe, wszyscy wiedzą.

Ale już to, jak małe są atomy i jakie niespodzianki znajdują się w ich wnętrzu, nie każdy wie.

Widzicie maleńką kropeczkę światła między dwiema elektrodami? To dokładnie jeden nieruchomy atom strontu, utrwalony w 2017 roku na zdjęciu przez studenta Uniwersytetu w Oksfordzie.

Wyobraźcie sobie, jak mały jest ten atom, jeżeli podtrzymujące go elektrody znajdują się od siebie w odległości tylko 2 mm.

Ale nawet tak mikroskopijne atomy nie są niepodzielnymi cząsteczkami. Składają się z protonów i neutronów, tworzących jądro, oraz z elektronów.

Przy średnim rozmiarze jądra atomowego na poziomie 0,001-0,01 pikometra, średni rozmiar atomu wynosi 200 pikometrów.

Zwróćcie uwagę, że jądro i elektron nie są po prostu punktami, z których jeden obraca się wokół drugiego po wyraźnie wyznaczonej linii.

Elektron jest jakby rozmazany w przestrzeni wokół jądra, czyli znajduje się wokół jądra wszędzie i równocześnie, poruszając się z prędkością 2200 km/s.

Popatrzcie, jaka ogromna jest odległość między jądrem a orbitalem elektronu! Materia zajmuje w atomie tylko jedną miliardową część! A reszta? Pusta przestrzeń?

Teraz rozbijemy jądro atomu, na przykład, wodoru. W jego wnętrzu znajdują się 3 drobniejsze cząsteczki – kwarki, a każdy z kwarków jest 20 tysięcy mniejszy od jądra.

Cała reszta to pole gluonowe. Czyli też puste miejsce?

Wychodzi na to, że i jądro, i sam atom w 99,99% składają się z pustej przestrzeni!

Tak, my sami i cały świat materialny wokół nas – to pustka. A dokładniej, zakręcone w przestrzeni pola, fale i energie.

Trudno wam w to uwierzyć? To powiększymy jądro atomu wodoru do rozmiaru piłki futbolowej.

W rezultacie elektron będzie się znajdował w odległości około dwudziestu trzech kilometrów od piłki. A cała pozostała przestrzeń między tymi dwoma obiektami będzie pusta.

Gdybyśmy założyli, że wszystkie jądra i elektrony atomów, z których zbudowane jest ludzkie ciało, są przyciśnięte do siebie bez pustego miejsca między nimi…

… to człowiek miałby rozmiar kilku tysięcznych części milimetra.

Ciała wszystkich 7 miliardów mieszkańców Ziemi, ściśnięte ze sobą w taki sposób, będą nie większe od jabłka.

A propos jabłek. Pochrupałbyś? To bez sensu. Przecież, w gruncie rzeczy, będziesz zapychać pustkę w żołądku taką samą pustką.

Twój dom też trudno nazwać materialnym. Przecież nawet w drapaczu chmur Burdż Chalifa wszystkie atomy i elektrony, jeżeli je ścisnąć, będą miały rozmiar ziarenka ryżu.

Zamyśliłeś się nad tym? To znaczy, że do pracy włączył się twój mózg, też zbudowany z właściwie pustych atomów – czyli, próbujesz myśleć próżnią!

Tak podchodząc do sprawy, zdanie: “Ale z ciebie pustak!” ne jest obraźliwe, jest tylko konstatacją faktu.

Mało tego: fizycy i chemicy, którzy się tym zajmują, są niczym więcej, niż kupką pustych atomów, badających inne puste atomy.

I jakże zadziwiające jest to, że atomy, pomimo mikroskopijnych rozmiarów i pustego wnętrza, tworzą razem niesamowicie piękne rzeczy.

Jednak wszelkie starania ludzi, żeby zrozumieć, jak to się dzieje, wywołują tylko pobłażliwy uśmiech tego, który patrzy na nas z góry.

A co ty sądzisz o tym, że wszystko wokół nas – to prawie pustka?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close