CiałoWiedza

Jak na nas wpływa smog?

Problem zanieczyszczenia powietrza jest niezbyt stary. Jeszcze w dziewiętnastym wieku, kiedy fabryczne kominy dopiero zaczynały intensywnie dymić – nie wpływało to na całą ludzkość.

Duże miasta zawsze były miejscem, o jakim marzyli mieszkańcy prowincji. Praca, możliwości, nowe znajomości. To bardzo kuszące.

Ale w ostatnich latach zamożni ludzie wolą mieszkać na przedmieściach. Własny dom, czyste powietrze i zielone trawniki, a nie wieżowce i smog.

W czasach masowej produkcji smog staje się prawdziwym problemem w niektórych regionach. W wielu miastach ludzie zakładają respiratory po prostu wychodząc z mieszkania. I nie jest to moda, tylko konieczność.

W takim razie, czym jest smog? Tak nazywa się silne zanieczyszczenie powietrza nad dużymi miastami i centrami przemysłowymi.

Obecnie wyróżnia się dwa główne typy smogu. Tak, nasza epoka może się pochwalić kilkoma rodzajami zanieczyszczeń powietrza. Wątpliwy powód do dumy.

Pierwszy typ – to gęsta mgła z domieszką dymu i odpadów produkcyjnych. Spotyka się go w regionach o wysokiej wilgotności, takich jak Indie czy Azja. Składa się z pary wodnej wymieszanej z dymem, oparami benzyny, pestycydów i innych chemikaliów.

Drugi typ – to kurtyna trujących gazów o wysokim stężeniu, ale bez widocznej mgły. W suchym klimacie smog pozostaje niewidzialny, ale nie jest przez to mniej szkodliwy. Powstaje pod wpływem działania ultrafioletu. Zewnętrzne warstwy powietrza nagrzewają się na tyle mocno, że zatrzymują cyrkulację mas powietrza i nie pozwalają szkodliwym gazom odparować.

Dzisiaj wielkie miasta coraz częściej zaczynają cierpieć z powodu tego nieprzyjemnego zjawiska. Smog najczęściej unosi się nad miejscami, w których praktycznie nie ma silnego wiatru i chmury po prostu nie ma co przewiać.

Smog pogarsza widoczność na drogach. Przyspiesza on również korozję metali i różnych urządzeń fabrycznych. Ale najbardziej smog wpływa na ludzkie zdrowie.

U zwyczajnych zdrowych ludzi smog może wywoływać bóle głowy, większą męczliwość i mdłości. To nieprzyjemne, ale nie śmiertelne objawy.

W strefie podwyższonego ryzyka są małe dzieci, osoby starsze oraz chorzy na serce i drogi oddechowe. Oni powinni jak najszybciej zmienić miejsce zamieszkania.

Największe niebezpieczeństwo smog stanowi rano. Wisi tuż nad ziemią i zanieczyszcza powietrze – ludzie muszą nim oddychać. W okolicach południa, pod wpływem działania promieni słonecznych, nagrzewa się i unosi wyżej.

Do kolejnego poranka stężenie smogu robi się znacznie mniejsze. Można otwierać okna i wychodzić z domu.

Za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na planecie uważa się Ahwaz w Iranie. To wielkie miasto przemysłowe z populacją powyżej miliona ludzi.

W 2013 roku Ahwaz stał się liderem rankingu Światowej Organizacji Zdrowia. Miasto dostało 372 punkty przy maksymalnej liczbie 300 punktów.

Powodem tego są wielkie zakłady przetwórstwa ropy naftowej. Miasto jest bardzo bogate, ale mieszkańcom nie jest od tego lżej.

Spacerując po ulicach miasta możecie zauważyć ludzi w respiratorach. Bez nich po prostu nie da się tam funkcjonować.

A jeszcze sto lat temu było to piękne miasto z zabytkową architekturą. Turyści z wielu krajów przyjeżdżali, żeby po prostu tam pospacerować. Ale postęp to zmienił.

Miasto Ludhijana w Indiach jest liderem pod względem produkcji rowerów w Azji. Wypuszcza około dziesięciu milionów rowerów rocznie. I chociaż nie ma tam bardzo dużych fabryk – to małe zakłady zanieczyszczają powietrze. Według szacunków ŚOZ oddychanie w tym mieście jest równie szkodliwe jak palenie papierosów.

Miasto Linfen w Chinach to centrum przemysłu węglowego i produkcji dodatków do żywności. Powietrze pełne jest ołowiu i węgla. Mieszkańcy nie piją wody z kranu, wyłącznie kupują ją w sklepach.

Nie ma jak pozachwycać się architekturą Linfen. Miasto pokryte jest tak gęstym smogiem, że dostrzec coś dalej niż w zasięgu stu metrów, jest wprost niemożliwe. A na piesze spacery po mieście lepiej wybierać się tylko w respiratorze.

Jeżeli powiesi się pranie na dworze – to po kilku godzinach będzie ono pokryte grubą warstwą sadzy. Poziom zachorowań na nowotwory również jest w Linfen nadzwyczajnie wysoki.

Smog, chociaż w znacznie skromniejszych ilościach, może zbierać się również w twoim mieście. Zwłaszcza, jeżeli jest ono dość duże. A to może realnie wpłynąć na stan zdrowia. Żeby się przed tym ochronić, należy zapamiętać kilka prostych rad.

Kiedy jest gorąco, często sprzątaj na mokro. Szczelnie zamykaj okna.

Zrezygnuj ze spacerów i treningów na dworze. Zwłaszcza w godzinach porannych.

Pij więcej wody i przyjmuj wzmacniające preparaty witaminowe. Jak najczęściej bierz też prysznic, żeby zmyć zanieczyszczenia ze skóry.

Jednak jeżeli nie mieszkasz w jednym z miast, znajdujących się na liście ŚOZ, nie ma niebezpieczeństwa. Dbaj o higienę osobistą i o czystość w domu. Więcej nic nie trzeba.

A wy mieszkacie w dużym mieście? Odczuwacie na sobie wpływ smogu?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close