Jak pozbyć się pryszczy?
Pryszcze – są nieprzyjemne, bolesne i nieładne. A ponieważ nie ma z nich żadnego pożytku, opowiemy, jak walczyć z pryszczami.
Żeby wyleczyć pryszcze, ważne jest, aby usunąć przyczynę ich powstania. Czasami, żeby to zrobić, może być potrzebna konsultacja u kilku lekarzy – dermatologa, endokrynologa, gastroenterologa, a nawet neuropsychologa.
Może się okazać, że trzeba zrobić testy, w tym posiew ze skóry twarzy, żeby ustalić szczepy bakterii, zasiedlających skórę.
Najczęściej pryszcze pojawiają się na twarzy, plecach i klatce piersiowej. Umiejscowienie pryszczy pośrodku twarzy jest charakterystyczne dla nastolatków, a na peryferiach – dla osób powyżej 25. roku życia.
Pojawienie się pryszczy w okresie dojrzewania, w wieku od 11 do 19 lat uważane jest za fizjologiczną normę i reakcję organizmu na burzę hormonalną.
Jeżeli jednak macie więcej niż 25 lat, to pojawienie się pryszczy może być skutkiem problemów hormonalnych, dlatego nie zaszkodzi wykonać testy hormonalne i uporządkować życie seksualne.
Oprócz tego, pryszcze mogą sygnalizować nieprawidłowości w działaniu organizmu, na przykład choroby przewodu pokarmowego.
Pryszcze mogą być również wywoływane przez czynniki zewnętrzne. Czasami mieszki włosowe albo ujścia gruczołów łojowych zatykają się kurzem, brudem, obumarłymi komórkami nabłonka albo kosmetykami. W takim środowisku intensywnie namnażają się bakterie, tworzy się stan zapalny i tworzy się pryszcz.
Próby wyciśnięcia go w niezbyt sterylnych warunkach mogą doprowadzić do rozniesienia infekcji: czyli zamiast jednego pryszcza pojawi się pięć, i wtedy będziesz musiał się zmierzyć z całą rebelią pryszczy.
Niektóre osoby, ze skłonnością do trądziku, cierpią na obsesję ciągłego oczyszczania skóry, mycia twarzy, smarowania jej czymś. To błąd – takie działania zakłócają naturalne mechanizmy obronne skóry i zaostrzają schorzenie.
Przyczyną trądziku mogą też być nałogi, dlatego należy wyeliminować palenie i alkohol chociażby w okresach zaostrzenia choroby.
Poza tym, do powstawania pryszczy mogą się przyczyniać: słodycze (zwłaszcza czekolada), pikantne potrawy, fast food, mocna herbata, kawa.
Pokonać pryszcze pomogą przepisane przez lekarza maści, kremy, płyny, a nawet antybiotyki. Skuteczną metodą likwidowania trądziku jest leczenie światłem – fototerapia.
A w ogóle, w życiu tak już jest, że walka z pryszczami płynnie przejdzie w walkę ze zmarszczkami, ale później skleroza pomoże wam zapomnieć o wszystkich tych problemach na raz.