Każdy wie, że na spotkanie z dzikim zwierzęciem lepiej iść dobrze przygotowanym. Czyli w pełni uzbrojonym.
Ale co zrobić, jeżeli zdarzy się niespodziewane spotkanie? A ty zupełnie nie jesteś do niego przygotowany?
Jeżeli nagle z lasu wyjdzie na ciebie niedźwiedź, to przede wszystkim zastygnij w bezruchu. I postaraj się zorientować, jakie są jego zamiary.
Ale staraj się to robić ostrożnie, nie patrząc niedźwiedziowi w oczy.
Jeżeli niedźwiedź stoi na tylnych łapach, uszy ma szeroko rozłożone, a sierść na karku nie jest zjeżona – to podszedł do ciebie przypadkiem i jeżeli nie będziesz agresywny, spokojnie odejdzie.
Jeżeli jednak niedźwiedź stanął na wszystkich łapach, zaczął machać głową na wszystkie strony, zgrzytać zębami, zamykać i otwierać paszczę, położył uszy i zjeżył sierść na karku – to podszedł zupełnie nie przypadkiem, tylko w konkretnym celu – żeby zjeść nie tylko twój prowiant.
Kiedy to zrozumiesz, nie próbuj uciekać. On bardzo szybko biega.
Jeżeli możesz – wyglądaj tak, jakbyś umarł ze strachu. Ale udając, koniecznie zakryj głowę i szyję rękami, mocno splatając palce. Niedźwiedzie brunatne nie zjedzą cię, jeżeli pomyślą, że umarłeś.
Ale jeżeli nie udało ci się oszukać niedźwiedzia i on jednak postanowił zrobić z ciebie ucztę, to postaraj się osłonić głowę, powiększyć swoje rozmiary i groźnie zaryczeć. Jeżeli niedźwiedziowi będzie się wydawało, że jesteś od niego większy – może się wycofać.
Jeżeli nie uda ci się przekonać niedźwiedzia o swoim autorytecie i imponujących rozmiarach – spróbuj odstraszyć go nietypowymi odgłosami. Na przykład zgrzytaniem albo metalicznym dźwiękiem.
Jeżeli to też nie pomogło – wypróbuj gaz pieprzowy. Jeżeli go nie masz – to brudne skarpetki. Jeżeli niedźwiedzia w ogóle nie obeszły twoje skarpetki – spróbuj go oszukać.
Wejdź do namiotu (ale tylko jeżeli jest w nim tylne wyjście i broń). Jeżeli nie ma zapasowego wyjścia – lepiej tam nie wchodź.
Nie rzucaj w niedźwiedzia wszystkim, co wpadnie ci w ręce. To może go jeszcze bardziej zachęcić.
Rzucaj w niego czymś smacznym. I w czasie, kiedy je, oddalaj się, ale nie odwracaj się do niego plecami.
Jeżeli niedźwiedź się nie najadł i nie odszedł – wystrasz go ogniem.
Jeżeli nawet ogień nie jest w stanie zatrzymać rozszalałego niedźwiedzia, poszukaj pszczelich gniazd.
Obudź pszczoły albo osy i poproś je o pomoc. One, tak samo jak i ty, w ogóle się nie ucieszą ze spotkania z tym niebezpiecznym zwierzęciem.
Będą umiały przegonić niedźwiedzia od twojego obozowiska i na długo zniechęcić go do atakowania ludzi.
Jeżeli jednak pszczoły postanowiły się wycofać i nie przeszkadzać niedźwiedziowi w polowaniu z nadzieją, że nie zauważy ich gniazda, to rzucaj niedźwiedziowi pod nogi duże przedmioty.
Jeżeli niedźwiedź jest bardzo duży, to możesz wspiąć się na drzewo, bo duże niedźwiedzie nie chodzą po drzewach.
Wdrap się na solidne drzewo. Przecież wielki niedźwiedź bez trudu wyciągnie młode drzewo z ziemi razem z korzeniami.
On równie lekko może je wygiąć albo złamać.
Jeżeli masz szczęście i między wami jakimś cudem znalazła się woda, nie ciesz się za wcześnie. Niedźwiedzie brunatne w odróżnieniu od białych są słabymi nurkami, ale dobrymi pływakami. I pływają całkiem zwinnie i szybko.
Postaraj się wejść na wzgórze. Podczas ataku niedźwiedź staje na tylnych łapach, żeby uderzyć przednimi i złapać cię za szyję. Ale na pagórku trudno to zrobić.
Wykorzystaj tę chwilę i zadaj niedźwiedziowi śmiertelny cios. To jedyna szansa, żeby się uratować przed rozwścieczonym zwierzęciem.
No… prawie jedyna. Jeżeli podczas ratowania się zdążyłeś wezwać służby ratunkowe, to ocalić się przed głodnym niedźwiedziem można helikopterem, który przyleci na czas.