CiałoWiedza

Jak wpływają na wasz mózg narkotyki?

Uważacie, że zażywanie narkotyków nie ma wpływu na mózg? Trochę macie rację, przecież jeżeli ktoś ma mózg, to nie zacznie brać narkotyków. Oto dlaczego.

W naszym mózgu znajduje się około 86 miliardów neuronów, z których każdy łączy się z tysiącami innych neuronów dzięki sieciom aksonów.

W neuronach w sposób naturalny wytwarza się endorfina, dopamina i serotonina, które nazywa się “hormonami szczęścia”.

Te “neuroprzekaźniki szczęścia”syntetyzują się, kiedy jesz czekoladę albo truskawki, całujesz się z dziewczyną albo wygrywasz na zawodach. Dlatego w takich chwilach odczuwasz emocjonalną i fizyczną przyjemność.

Narkotyki ingerują w proces wytwarzania naturalnych neuroprzekaźników i w procesy przesyłania impulsów nerwowych.

Na przykład, kokaina aktywizuje zwiększone wydzielanie naturalnych endorfin, co zmienia świadomość człowieka i sprawia, że jest fizycznie bardzo wytrzymały.

Heroina za to sama zastępuje sobą endorfiny, co doprowadza do zmniejszenia albo całkowitego zahamowania ich naturalnej produkcji, i wprowadza człowieka w stan otępienia.

Narkotyki halucynogenne, na przykład grzybki halucynki i LSD, tworzą dziwne i wyraźne wizje oraz neutralizują odczucia bólowe.

Nawiasem mówiąc, te właściwości halucynogenów wykorzystywali już dawni Wikingowie. Ich wojownicy specjalnie jedli grzybki halucynki, żeby później toczyć zacięte walki z urojonymi potworami.

Mózg lubi doświadczać ciągłej przyjemności, dlatego szybko przyzwyczaja się do działania narkotyków i żąda ich znowu i znowu.

Ale przyjmowanie narkotyków zaburza normalne procesy w mózgu. Zewnętrznie objawia się to pogorszeniem pamięci, zaburzeniami koordynacji, obniżeniem nastroju.

Ryzyko zwiększa się podczas stosowania nowych, modyfikowanych narkotyków. Mogą one nawet spowodować całkowity paraliż przy jednorazowym użyciu.

Ale nawet jeżeli powiesz narkotykom “Nie!”, twój mózg, przyzwyczajony do dopingu, już może się z tym nie zgodzić.

Do tego nagłe przerwanie zażywania narkotyku jest przyczyną syndromu odstawienia z dreszczami, uczuciem łamania w całym ciele, wymiotami, agresywnym zachowaniem i innymi nieprzyjemnymi symptomami.

Najczęściej zażywanie narkotyków doprowadza do nieodwracalnych zmian w neuronach w mózgu, i przegrywasz bitwę z narkotykami.

Mózg każe ci szukać i dostarczać sobie narkotyki coraz częściej, co zazwyczaj prowadzi do przedawkowania i śmierci.

Nie bez powodu mówi się, że narkomani – to najszczęśliwsi ludzie na świecie, w końcu tylko oni nie wiedzą, czym jest starość.

A czego chcesz ty: brać narkotyki czy mieć długie, szczęśliwe życie?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close