Wiedza

Jak zachować bezpieczeństwo podczas trzęsienia ziemi?

Każdego roku na świecie odnotowywanych jest około pół miliona trzęsień ziemi, a około 100 000 z nich mogą być odczuwalne.

Około 100 trzęsień ziemi rocznie powoduje znaczne szkody dla ludzi, a nawet cofa nurty rzek.

Żartują, że jeśli wszyscy Chińczycy zaczną skakać w jednym momencie to spowoduje to trzęsienie ziemi. Jak więc nie ucierpieć z powodu takiej katastrofy?

Naukowcy są przekonani, że zwierzęta mogą przewidywać trzęsienia ziemi, więc zdobądź kota i obserwuj jego zachowanie, aby z wyprzedzeniem dowiedzieć się o wstrząsach.

W każdym razie prawie nie zauważysz, że zaczęło się trzęsienie ziemi, jeśli jego siła nie jest większa niż cztery w skali Richtera.

W przypadku trzęsienia ziemi lub innej klęski żywiołowej zawsze powinieneś mieć w domu „awaryjną walizkę”. Wkładaj do niej dokumenty i pieniądze, ciepłe ubrania, lekarstwa, latarkę, gwizdek, nóż, zapas wody pitnej i jedzenia tak aby starczyło na 60 godzin.

Jeśli jesteś w domu, gdy zaczęło się trzęsienie ziemi, nie zbliżaj się do okien, ruchomych mebli, półek z ciężkimi rzeczami.

Natychmiast odłącz od zasilania wszystkie urządzenia elektryczne i wyłącz gaz.

Wyjdź z końcowego pokoju wieżowca i znajdź się w miejscu, w którym będziesz poza zasięgiem spadających gruzów i ciężkich przedmiotów. Na przykład połóż się pod silnym stołem lub w drzwiach i zakryj głowę dłońmi lub poduszką.

Jak tylko trzęsienie ustanie, wyjdź na zewnątrz, zabierając ze sobą awaryjna walizkę.

Jeśli mieszkasz w wieżowcu, to w żadnym wypadku nie korzystaj z windy, wybierz schody.

Przemieszczając się po ulicy, patrz pod nogi, aby nie stąpać po potłuczonym szkle lub zwisających liniach energetycznych.

Odejdź od budynków, wysokich drzew, słupów do otwartego miejsca, takiego jak stadion lub pole.

Jeśli trzęsienie ziemi złapało cię w samochodzie, zatrzymaj go, zatrzymaj silnik, otwórz wszystkie drzwi samochodu i pozostań w nim do końca wstrząsów.

Jeśli masz pecha, a po trzęsieniu ziemi utkniesz w ruinach, zakryj nos i usta szmatką, aby kurz nie wpadł do nich. Następnie pukaj w rurę lub ścianę lub gwizdaj, aby ratownicy mogli cię szybciej znaleźć.

A kiedy wyjdziesz, podziękuj ratownikom i … poproś Chińczyków, aby już więcej nie skakali.

Czy kiedykolwiek poczułeś trzęsienie ziemi? Jak zdołałeś uciec?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close