Life StyleWiedza

Jak znaleźć wodę na pustyni?

Zgubiłeś się na pustyni? Jesteś spragniony?

Odwodnienie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jeśli zacząłeś rozmawiać z jaszczurkami, a potem usłyszałeś, że ci odpowiadają, natychmiast szukaj źródła wody.

Szczęściarze mogą znaleźć oazę na pustyni – miejsce, w którym wody podziemne wychodzą na powierzchnię. Tutaj będziesz w stanie ugasić swoje pragnienie i głód, a także uzyskać pomoc od mieszkańców, którzy często odwiedzają oazy.

Ale jeśli znajdziesz zbiornik, w którym woda ma smak mydła lub jest słona, nie powinieneś jej pić ze względu na wysokie ryzyka zachorowania na żołądek.

Pomóc może jedynie namoczenie swoich ubrań.

Jeśli nie ma w pobliżu oazy, nie chowaj głowy w piasku ze strachu, ale spróbuj znaleźć w niej wodę.

Przede wszystkim rozejrzyj się ze wzgórza: zwróć uwagę na zagłębienia u podnóża klifów, zagłębienia między wydmami lub stare suche koryta rzek.

Bliskość wody będą wskazywać nagromadzenia komarów i muszek po zachodzie słońca, a także jasna zielona roślinność, dzikie arbuzy lub palmy daktylowe wśród piasków.

Spróbuj wykopać studnię tam gdzie jest ciemno, wilgotny piasek będzie widoczny już na głębokości 1-2 metrów, zatrzymaj się i poczekaj – woda gruntowa stopniowo wypełni wykopaną dziurę.

W godzinach porannych na pustyni występuje obfita rosa. Aby ją zebrać, możesz użyć kamieni złożonych w stos.

Ponadto możesz spróbować zbudować skraplacz wody słonecznej. Wykop otwór, jeśli to możliwe, połóż tam świeżo zerwane rośliny, umieść pojemnik na środku dna, przykryj dziurę folią i wciśnij w środek kamień. Teraz poczekaj, gdy krople odparują z piasku i roślin, a ciecz zostanie zebrana do zbiornika.

Spróbuj znaleźć sztuczne źródło wody – studnię. Zwykle są wykopywane w pobliżu dróg, starannie urywając je od słońca, więc nie łatwo zauważyć taką studnię.

Alternatywnym źródłem płynów mogą być rośliny pustynne. Wystarczy wiedzieć, które są trujące, a które można żuć. Najbezpieczniej jest uzyskać płyn z kory baobabu lub z dolnej gałęzi palmy daktylowej.

Fani emocji w poszukiwaniu wody mogą polizać kaktusa, ale lepiej jest pokroić na kawałki i wycisnąć z nich sok.

W skrajnych przypadkach można pić własny mocz, przepuszczając go przez prosty filtr. Ale można to zrobić tylko odrazu po wydaleniu go z naszego ciała bo zawiera on wiele szkodliwych substancji.

Ogólnie rzecz biorąc, każda kropla wody, którą otrzymasz, pomoże ci wytrzymać do czasu przybycia pomocy.

A czy ty napiłbyś się własnego moczu aby przetrwać na pustyni?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close