HistoriaLife StyleWiedza

Jakby wyglądał nasz świat gdyby wszyscy ludzie porozumiewali się w jednym języku?

Według biblijnej przypowieści o Wieży Babel wielojęzyczność ludów na Ziemi jest rodzajem kary.

Widząc, że ludzie, którzy poprzednio mówili w tym samym języku, postanowili zbudować wieżę tak wysoką jak niebo, Bóg rozproszył ich po całej ziemi i sprawił, że przestali się nawzajem rozumieć.

Oczywiście, jeśli wszyscy ludzie mówiliby tym samym językiem, wiele rzeczy stałoby się łatwiejsze i bardziej dostępne.

Liczba podróżujących wzrośłaby natychmiast – bez bariery językowej komunikowanie się z obcokrajowcami byłoby o wiele łatwiejsze, na przykład, jeśli zgubisz się lub nie wiesz gdzie znajduje się poszukiwane miejsce to pytasz i odrazu wiesz.

Wymiana informacji, wiedzy i doświadczeń między mieszkańcami różnych krajów zostanie uproszczona. Będzie to bardzo usprawniać rozwój nauki i technologii.

Świat czeka również cięcie kosztów – nie będziemy już potrzebować tłumaczy. Chociaż tłumacze sami będą musieli szukać innej pracy.

Oszczędzimy dużo papieru, bo obecnie wiele instrukcji dotyczących produktu jest drukowanych w kilku językach, co wymaga dużego nakładu.

Będzie miło słuchać oper, czytać książki, oglądać filmy i spektakle teatralne w oryginalnym języku, a nie w tłumaczeniu.

Będzie można studiować lub pracować bez przeszkód w dowolnym miejscu na świecie, nie doświadczając trudności w postrzeganiu informacji i wyrażaniu myśli w innym języku.

Chociaż mentalność, religia i cechy kulturowe różnych narodów wciąż nie pozwalają ludziom w pełni się zjednoczyć. W końcu trudno jest zrozumieć osobę, która mówi niezrozumiałym językiem Ale jeszcze trudniej zrozumieć kogoś, kto nie podziela twojego punktu widzenia.

Chociaż podjęto kilka prób stworzenia w sztuczny sposób uniwersalnego języka międzynarodowego – na przykład Esperanto i Ido, ale dziś praktycznie nie używa się ich w komunikacji na żywo.

Nowe technologie mogą rozwiązać problem językowy. Być może wkrótce naukowcy wprowadzą chipy do ludzkiego mózgu, które automatycznie rozpoznają i tłumaczą informacje z dowolnego języka.

Jeszcze bardziej atrakcyjną opcją jest masowe przejście na komunikację pozazmysłową. Zapewnia to, że ludzie, niezależnie od umiejętności językowych, będą czytać sobie nawzajem prawdziwe i niezniekształcone informacje.

Czy chciałbyś, aby wszyscy mówili tym samym językiem, a nawet czytali sobie nawzajem w myślach? Dlaczego?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close