HistoriaLife StyleWiedza

Kto jest mądrzejszy: mężczyźni czy kobiety?

W ubiegłym wieku panowało silne przekonanie, że mężczyźni są mądrzejsi od kobiet. Nawet dziś słyszy się żartobliwą anegdotę o kobiecej logice.

Wyjaśnijmy więc, kogo można słusznie nazywać mądrzejszym: mężczyzn lub kobiety, czy też jest możliwe, aby umieścić między nimi znak równości?

Na początek, zastanówmy się, co to jest umysł? Jest to zdolność osoby do logicznego myślenia, rozumienia, uczenia się i stosowania w życiu. Poziom inteligencji wpływa na genetykę i środowisko zewnętrzne.

W trakcie ewolucji okazało się, że mózgi mężczyzn i kobiet różnią się między sobą. Gołym okiem można stwierdzić, że męska głowa jest większa, zatem mózg jest średnio o 8 do 10% większy niż u płci pięknej.

Oddzielne obszary mózgu również różnią się. Na przykład płaty czołowe kobiet są proporcjonalnie większe, są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Ale część ciemieniowa kory odpowiedzialna za percepcję przestrzenną i ciało migdałowate, w tym reakcja na niebezpieczeństwo, jest większa u mężczyzn.

Naukowcy odkryli, że kobiety mają zwiększoną aktywność mózgu, podczas gdy mózg męski pozostaje spokojniejszy.

U kobiet hipokamp działa intensywniej. Dlatego ich pamięć długotrwała jest bardziej rozwinięta, więc jeśli chcesz ukryć pieniądze i nie zapomnieć, gdzie jest pamięć podręczna, powierz ją kobiecie, chociaż istnieje ryzyko, że wyda ją na ubrania.

Ale na starość lepiej powierzyć takie pytania dziadkom, ponieważ według statystyk 7% babć i 5% starszych mężczyzn cierpi na demencję. Mają szczęście, że choroba Alzheimera dotyka mężczyzn o 20% rzadziej niż kobiety.

Naukowcy odkryli, że mężczyźni mają lepiej rozwinięte połączenia w obrębie każdej z półkul, a kobiety mają połączenia międzypółkulowe. Oznacza to, że w zależności od zadań, męski mózg przełącza się z jednej półkuli na drugą.

Ale móżdżek działa dla nich inaczej, charakteryzuje się połączeniami międzypółkulowymi. Podobne różnice w funkcjonowaniu mózgu determinują umiejętności kobiet i mężczyzn. Zgodnie z tymi różnicami ci pierwsi lepiej radzą sobie z zadaniami społecznymi, podczas gdy ci drudzy charakteryzują się dokładnością i koordynacją.

Również ilość szarych komórek, które składają się głównie z komórek nerwowych, u mężczyzn jest wyższa niż u kobiet i jest wprost proporcjonalna do iQ.

Jeśli chodzi o wyniki w nauce, uczennice i studentki pokazują wyższe wyniki, a mężczyźni wychodzą na prowadzenie pod naciskiem rywalizacji

Ponadto, mężczyźni są gorsi od kobiet jeżeli chodzi o zdolności językowe, a mianowicie: umiejętność płynnego mówienia, czytania i uczenia się języków obcych. U mężczyzn dysleksja jest częściej diagnozowana.

W wielu krajach istnieje opinia iż męźczyźni są bardziej inteleigentni od kobiet i lepiej radzą sobie z edukacją.

Ale nie zapominaj, że historia jest pełna kobiecych imion, które zmieniły bieg historii w polityce, sztuce, modzie i wielu innych dziedzinach.

Najprawdopodobniej różnice w pracy mózgu wynikały ze względu na fakt, że przez wieki obowiązki i prawa mężczyzn i kobiet były bardzo różne.

Ale społeczeństwo nie stoi w miejscu, a dziś kobiety, na równi z mężczyznami, zajmują wysokie stanowiska i wyróżniają się w różnych branżach.

A jednak, o ile nie mówimy o różnicach intelektualnych między płciami, nie zapominajmy, że każda jednostka powstaje w specjalnym środowisku, które może zarówno rozwinąć naturalny potencjał, jak i zniszczyć.

Więc jeśli urodziłeś się i dorastałeś w jungli, limitem twoich zdolności matematycznych będzie policzenie ile bananów było i ile zostało.

A kto według ciebie jest najmądrzejszy?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close