CiałoWiedza

Od czego możesz ogłuchnąć?

Uszy – to jedne z najważniejszych organów w ludzkim ciele, które pomagają bez przeszkód funkcjonować w świecie.

Są swego rodzaju antenami, które nie tylko pomagają przy pomocy słuchu odbierać otaczający świat, ale też utrzymać równowagę i chronią nas przed infekcjami.

Czy trzeba wspominać o tym, że utrata słuchu to duży problem, który w naszych czasach dotyczy nie tylko ludzi starszych, ale też młodszego pokolenia.

Z czym może być związana utrata słuchu i jak jej zapobiegać?

Jeżeli wasza praca wiąże się z dużą ilością głośnych dźwięków, to niestosowanie nauszników ochronnych jest największym błędem, jaki można popełnić.

W naszym uchu znajdują się malutkie włoski, służące jako receptory słuchu. Bardzo głośne dźwięki uszkadzają te włoski, a nie potrafią one, niestety, się odbudować. Jeżeli całkiem znikną, może to spowodować głuchotę.

Dlatego pracując w głośnym miejscu zróbcie wszystko, żeby wasze uszy były bezpieczne.

Jeżeli jesteś wielbicielem słuchawek i głośnej muzyki, to przygotuj się, że trzeba je będzie wymienić na aparat słuchowy.

Przyzwyczajenie wielu, zwłaszcza młodych osób, do rozkoszowania się muzyką na maksymalnej głośności według tego, co mówią lekarze, może doprowadzić do bardzo poważnych, czasem nieodwracalnych problemów zdrowotnych.

Ale jeżeli mimo wszystko postanowiłeś kupić słuchawki, powinieneś poznać zasady higieny słuchu, oto kilka z nich.

Po pierwsze, muzyki można słuchać nie dłużej niż godzinę na głośności nieco powyżej normalnej. Należy dać uszom odpocząć.

Po drugie, warto odpowiednio dobrać słuchawki. Zwłaszcza, jeżeli lubicie słuchać muzyki w autobusie albo na dworze. Przecież słuchawki ze słabą redukcją szumów przepuszczają hałas z ulicy i musisz słuchać muzyki głośniej.

Niektórzy producenci wszelkiego rodzaju gadżetów bardziej troszczą się o zdrowie waszego słuchu i wprowadzili ograniczenia głośności. Ogromne im za to dzięki!

Badania udowodniły, że 4% przypadków utraty słuchu związane jest z uszkodzeniem błony bębenkowej wskutek używania patyczków kosmetycznych.

Nasze ucho potrafi samo oczyszczać się z woskowiny, a wsuwając patyczek do ucha nie tylko to utrudniacie, ale do tego przesuwacie woskowinę do wnętrza ucha, przez co może się zaczopować. Oprócz tego możecie zadrapać przewód słuchowy, który zacznie krwawić i wda się infekcja.

Nie należy też wkładać do ucha palców, twardych przedmiotów, długopisów, kluczy i tak dalej. Wszystko to może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej i w rezultacie do utraty słuchu.

Postanowiliście zrobić sobie piercing w zewnętrznej chrząstce ucha? Dwa razy się zastanówcie. Przecież po przekłuciu może pojawić się infekcja.

Jeżeli zauważycie zaczerwienienie i opuchliznę, natychmiast lećcie do lekarza. Tylko on może uratować wam słuch.

Nie należy też brać się za samoleczenie i kupować w aptece niesprawdzonych lekarstw, zwłaszcza jeżeli nie znacie przyczyny choroby.

W ogóle, jeżeli zauważycie, że coś z waszym słuchem jest nie tak. Zaczniecie gorzej słyszeć na jedno albo oboje uszu, dzwoni wam w uszach albo zwyczajnie bolą, natychmiast zwróćcie się do specjalisty. Tylko on jest w stanie określić przyczynę i wam pomóc.

Wiele osób zajmuje się nurkowaniem – przepięknym, ale też niebezpiecznym sportem. Nurkowie przede wszystkim cierpią na problemy z uchem środkowym z powodu szybkiego wynurzania się na powierzchnię.

Pierwsze przykazanie nurka mówi: “Jeżeli nie chcesz nabawić się barotraumy, wynurzaj się z prędkością 20 metrów na minutę albo jeszcze wolniej, żeby ciśnienie w uchu wewnętrznym wyrównywało się z ciśnieniem na zewnątrz”.

Palenie papierosów wpływa negatywnie również na uszy. Związane jest to z tym, że u palacza naczynia krwionośne dostarczające krew do małżowiny usznej z czasem przestają doprowadzać do niej odpowiednie ilości tlenu.

Niestety na słuch mogą wpływać nie tylko czynniki zewnętrzne, ale też ogólnie nasz organizm. Człowiek może cierpieć na wiele chorób, które wywołują powikłania słuchu. Na przykład – cukrzyca.

Dbajcie o swój słuch, żebyście mogli w każdej chwili usłyszeć, jak wieje wiatr albo śpiewają ptaki.

A wy macie wśród znajomych kogoś, kto stracił słuch?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close