Patrząc na męskie ciało, wiele osób zadaje sobie pytanie, po co natura przyczepiła tam sutki, skoro mężczyzna nie karmi dziecka piersią?
To proste. Między 10 i 15 tygodniem życia płodowego męskie i żeńskie embriony niczym się od siebie nie różnią i już posiadają sutki.
Dopiero po 15. tygodniu następuje “eksplozja hormonów” i w zależności od tego, czy do embrionu trafił chromosom X czy Y, stanie się on płodem płci męskiej albo żeńskiej. Jednak już wcześniej na ciele ukształtowały się sutki.
Ale skoro mają sutki, to czy mężczyźni mogą karmić mlekiem? Zastanówmy się razem.
Tworzenie się i wydzielanie mleka z gruczołów mlecznych u samców obserwowano nie raz u zwierząt: kotów, kozłów, świnek morskich, nietoperzy.
Fizjologicznie również u mężczyzny-człowieka może wystąpić mlekotok – patologiczne wydzielanie mleka z gruczołów mlekowych, nie mające związku z karmieniem dziecka, albo laktacja – wydzielanie mleka w celu karmienia piersią dziecka.
Przecież właśnie po to i mężczyźni, i kobiety mają gruczoły mleczne z pustymi przestrzeniami – pęcherzykami mlecznymi, które mogą wypełniać się mlekiem, przewody mleczne i sutki.
Wytwarzanie mleka w organizmie człowieka odbywa się dzięki prolaktynie, hormonowi wydzielanemu przez przysadkę mózgową.
Nawet u kobiet, które nie są w ciąży poziom prolaktyny w organizmie jest prawie 2 razy wyższy niż u mężczyzn. A w ciąży i po porodzie zawartość hormonu u kobiety może zwiększyć się nawet 10 razy.
Jednak w pojedynczych przypadkach ilość prolaktyny u mężczyzny również znacznie wzrasta, i wówczas w jego piersiach może pojawić się mleko.
Ciekawe, że wystąpienie mlekotoku zaobserwowano u niektórych mężczyzn, którzy przeżyli niemieckie obozy koncentracyjne, po długich miesiącach głodu.
Kiedy zaczynali odżywiać się pełnowartościowym pokarmem, wątroba, odpowiedzialna za metabolizm, nie nadążała się regenerować i następował wyrzut prolaktyny, która stymulowała produkcję mleka u mężczyzn.
Oprócz tego, fizjologicznymi przyczynami wytwarzania mleka u mężczyzn mogą być: marskość wątroby, choroby przysadki mózgowej i podwzgórza, a także wyraźne obniżenie obciążeń fizycznych u mężczyzn-sportowców.
Aktywne wydzielanie prolaktyny u mężczyzn może być wywołane również czynnikami psychicznymi. Znane są przypadki mężczyzn, przystawiających do piersi płaczące dziecko, którego matka zmarła lub zachorowała i dlatego nie mogła karmić maleństwa piersią.
W rezultacie u takich ojców zaczynało wytwarzać się mleko i oni sami karmili piersią swoje dzieci.
Dlatego odpowiadamy: tak, w pewnych okolicznościach mężczyźni mogą karmić noworodka piersią.
Mówi się też, że sutki są bardzo ważne podczas zabaw seksualnych u dorosłych naczelnych. Ale o szczegółach opowiemy wam innym razem.