HistoriaWiedza

Rady, jak przeżyć klęski żywiołowe

W obecnych czasach przed ludzkością bardzo wyraźnie staje problem zmian klimatycznych, którym towarzyszą coraz częstsze klęski żywiołowe.

Większość katastrof naturalnych wynika z praw natury.

I, niestety, wszystkie klęski żywiołowe przynoszą zniszczenia dla wszystkich organizmów żywych, a ich skutki pociągają za sobą wiele ofiar.

Być może, można by było ograniczyć ogromną ilość ofiar, gdyby każdy człowiek wiedział o tym, jak można uchronić siebie i swoich bliskich przed zgubą.

Jak należy się zachowywać przed, w trakcie i po katastrofie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Trzęsienia ziemi występują z powodu drgań i wstrząsów powierzchni ziemi. Takie zjawiska nie są rzadkie, ale nie wszystkie mają destrukcyjną siłę.

Naukowcy nauczyli się prognozować trzęsienia ziemi. Dlatego, jeżeli ma ono zdarzyć się w okolicy twojego zamieszkania, pamiętaj o kilku zasadach.

Spakuj plecak, w którym znajdą się dokumenty, latarka z bateriami, apteczka. Z prowiantu należy zaopatrzyć się w wodę i produkty spożywcze, które długo się nie psują.

A jeżeli już trzęsienie ziemi zaskoczyło cię znienacka, a ty znajdujesz się w wielopiętrowym budynku, to wybierz bezpieczny kącik i połóż się na podłodze. I pamiętaj, żeby przykryć głowę i zabezpieczyć ją przed spadającymi przedmiotami.

Jeżeli jednak możesz szybko wybiec na zewnątrz – biegnij. Ale nie stój blisko drzew i wysokich budynków.

Bez względu na to, co robisz i gdzie się znajdujesz, zawsze szukaj takiego miejsca, w którym nic nie ma. To znacznie zwiększy szansę na przeżycie.

Powódź. Żywioł wody jest przerażający. Każdy z nas chociaż raz słyszał o niszczycielskiej sile powodzi.

Jeżeli ci się nie poszczęściło i jesteś świadkiem powodzi – pamiętaj, że najważniejsze – to utrzymać się na powierzchni.

Znajdź jakiś pływający przedmiot i się go trzymaj. Spróbuj płynąć, ale wcześniej zdejmij z siebie ubranie i buty.

Jeżeli jednak jesteś w pomieszczeniu, które zaczęła zalewać woda, natychmiast zamknij wszystkie okna i drzwi.

Niezbyt mocno, ale jednak będą zatrzymywać strumień wody. Odłącz też prąd. Mamy nadzieję, że nie trzeba ci wyjaśniać wzajemnego oddziaływania wody i prądu…

Tsunami. Jeżeli jesteś na plaży i wylegujesz się na słońcu, a woda nagle zaczyna znikać, to nie jest powód, żeby za nią biec i pytać “dokąd to się wybrała”.

Jeżeli zauważyłeś, że woda zaczęła odpływać, szybko zejdź z plaży. Jeżeli tego nie zrobisz, ogromną falą nakryje cię tsunami.

Podczas katastrofy trzeba wspiąć się jak najwyżej. To może być wysokie silne drzewo, na które można się wdrapać i mocno się go złapać. Nie zapominaj też o akcesoriach do pływania, które pomogą ci wypłynąć.

Erupcja wulkanu. Zazwyczaj wiadomo o tym kataklizmie wcześniej, żeby był czas opuścić miejsce katastrofy.

Ale jeżeli, na skutek zbiegu okoliczności, znalazłeś się na miejscu, w którym doszło do erupcji, szybko znajdź zamknięte pomieszczenie albo wejdź jak najwyżej, żeby nie dosięgły cię kamienie ani lawa.

I, naturalnie, nie zapomnij o respiratorze. Mamy nadzieję, że go posiadasz, skoro postanowiłeś odwiedzić tak niebezpieczne miejsce.

Tornado – to zakręcony spiralnie wir powietrza, który zmiata wszystko, co napotka na swojej drodze.

Zwykle o nadejściu tornado ostrzegają synoptycy wcześniej, dlatego będziesz miał czas, żeby schować się w piwnicy i wcześniej zaopatrzyć się w prowiant, albo ukryć się w pomieszczeniu, w którym nie ma okien. Na przykład, w łazience.

Pożar lasu. Ciepłej porze roku zawsze towarzyszą wycieczki na łono przyrody. Ale co, jeżeli z powodu czyjejś nieostrożności albo z powodu suszy rozpoczyna się pożar lasu?

Zapamiętaj. Przed pożarem lasu należy uciekać prostopadle do ognia i pod wiatr, wcześniej namaczając całe ubranie wodą, i owijając głowę czymś mokrym.

Najważniejsza rada podczas wszystkich kataklizmów – to nie panikować. Im mniej paniki, tym większe szanse na przeżycie.

Mamy szczerą nadzieję, że żadna z wymienionych rad nigdy ci się nie przyda.

Która z klęsk żywiołowych jest najbardziej niszczycielska?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close