HistoriaLife StyleWiedza

Zakazy (tabu) w różnych krajach

W różnych krajach i kulturach istnieją tabu. I czasami są tak bardzo wyjątkowe i zaskakujące, że lepiej zawczasu o nich wiedzieć.

Na przykład, jeżeli lubisz chodzić na golasa po domu albo w pokoju hotelowym, to jeżeli będziesz w Singapurze, lepiej szczelnie zasłoń okna albo załóż bieliznę.

Inaczej będziesz musiał spędzić w więzieniu do trzech miesięcy, albo zapłacić mandat w wysokości 2 000 dolarów amerykańskich za nieprzyzwoite obnażanie się.

Zresztą, tak samo zabronione jest tutaj kupowanie lub sprzedawanie gumy do żucia, a jej wypluwanie na chodnik będzie cię kosztowało kolejne 500 dolarów kary.

Kiedy będziesz na Sri Lance, pamiętaj o pełnym szacunku stosunku do religii i nie rób sobie selfie z Buddą, stojąc do niego plecami.

To może skutkować deportacją albo aresztowaniem.

A w Turcji równie delikatnie należy obchodzić się z walutą państwową.

Dlatego, jeżeli gdzieś w Stambule demonstracyjnie porwiesz banknot z wizerunkiem tureckiego ministra lub prezydenta, to od razu szykuj kolejne kilka banknotów na mandat.

W Grecji zakazane jest chodzenie po historycznych miejscach w butach na obcasie.

Dlatego zmień obuwie, żeby nie zniszczyć drogocennego marmuru w greckich świątyniach.

A teraz znowu przebierz buty: w Hiszpanii jest zakaz prowadzenia samochodu w japonkach, a złamanie tej zasady karane jest mandatem w wysokości 200 Euro.

W Australii też będziesz musiał zatroszczyć się o swój wygląd. W Melbourne mężczyznom nie wolno nosić sukienek bez ramiączek, dlatego załóż coś skromniejszego, zanim pokażesz się publicznie.

Spacerując po Placu Świętego Marka w Wenecji, nie myśl nawet o tym, żeby karmić gołębie.

Lokalne władze kategorycznie tego zakazują, żeby później ptaki nie załatwiały się turystom na głowy.

A tuż obok – we włoskim mieście Monza – urzędników zaniepokoiły prawa złotych rybek.

Od 2004 roku obowiązuje zakaz trzymania ich w akwariach, ponieważ z tego powodu rybki mają błędne wyobrażenie o świecie i cierpią.

W Londynie zresztą już od 1986 roku funkcjonuje analogiczny zakaz trzymania łososi w podejrzanych warunkach.

Dlatego, żeby twój łosoś nie podał cię do sądu, zawczasu dopytaj go, jakie dokładnie warunki uważa on za podejrzane.

I kontynuując temat – tabu, dotyczące zwierząt: kiedy na ulicach Oklahomy spotkasz psa, niech ci nie przyjdzie do głowy, żeby stroić do niego miny.

Najwidoczniej to mocno rani psychikę miejscowych psów, skoro władze przewidziały mandat i karę więzienia za takie zachowanie.

Jak wiadomo, w krajach muzułmańskich zakazana jest wieprzowina, alkohol i gazetki porno.

Dlatego na czas wycieczki zostaw takie rzeczy, cenne dla twojego żołądka i dla innych części ciała, w domu.

Ale nie tylko ŻYCIE ludzi wypełnione jest tabu. Władze hiszpańskiego miasta Lanjarón zakazały nawet jego mieszkańcom umierać, dopóki nie kupią ziemi pod nowy cmentarz.

Jednak psychologowie twierdzą, że najlepszym sposobem na to, żeby zmusić kogoś do przeczytania dokumentu, jest umieszczenie na kartce napisu: “NIE CZYTAĆ!!!”.

A wszystko dlatego, że im bardziej kategoryczny jest zakaz… tym większą wzbudza chęć, żeby zrobić to, czego zabrania!

A co dla was jest tabu?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close