HistoriaWiedza

15 mitów, w które wierzymy

Jak często zdarzało się tak, że w coś wierzyliście, a po czasie okazywało się, że to czyjś najzwyklejszy wymysł bez żadnego związku z prawdą.

Czasami szeroko rozpowszechnione mity tak mocno utrwalają się w naszej świadomości, że bez zastanowienia bierzemy je za prawdę.

Niestety, we współczesnym świecie mamy dużo błędnych informacji, które często bierzemy za dobrą monetę.

I my, jako bojownicy o prawdę, rozwiejemy kilka mitów, w które wierzycie.

Myszy lubią ser. Myszy po prostu lubią jeść, nieważne, co – masło, ziarna, kiełbasę, szynkę. Myszy zjedzą wszystko z jednakowym apetytem.

Po prostu kiedyś ser przechowywało się w spiżarni, a myszy od razu ten fakt wykorzystywały. Stąd powstał ten mit.

Aby być precyzyjnym w kwestii gastronomicznych preferencjach myszy, to myszy szaleją za słoniną. Jeżeli położy się kawałek sera i słoniny, to dwie na trzy myszy wybiorą to drugie.

Witamina C pomaga walczyć z przeziębieniem. Nie istnieje ani jedno badanie, które by udowodniło, że witamina C jest w stanie walczyć z wirusami przeziębienia.

Grypa to infekcja wirusowa i żaden lek profilaktyczny, oprócz szczepienia przeciw grypie, nie istnieje.

Chłopaki nie płaczą. Wraz ze łzami organizm pozbywa się nadmiaru kortykosteroidów – hormonów stresu. Jeżeli nie będziesz płakać (chociaż czasami), będziesz mieć problemy ze snem i stracisz apetyt.

Najważniejsze, to nie mylić łez z histerią. To rzeczywiście niemęskie.

Strusie chowają głowę w piasek. Rzeczywiście może się wydawać, że strusie zagrzebują głowę w piasku, ale tak naprawdę one po prostu nachylają głowę do ziemi, kiedy czują niebezpieczeństwo po to, żeby usłyszeć, kto się zbliża.

Nie wolno budzić lunatyków. Chociaż w prawdziwym życiu rzadko kto spotyka się z somnambulizmem, większość z nas słyszała mit o tym, że lunatyków w żadnym wypadku nie można budzić. Tak naprawdę, jeżeli ich się obudzi, nic złego się nie stanie. Są dużo większe szanse, że zrobią sobie krzywdę, kiedy będą chodzić podczas snu.

Sygnał SOS tłumaczy się jako “ocalcie nasze dusze”. Bardzo popularny jest mit o tym, że międzynarodowy sygnał wołania o pomoc SOS – to skrót od angielskiego zwrotu “save our souls” – ocalcie nasze dusze. Ale w rzeczywistości sygnał nie ma żadnego związku z tymi słowami.

Wymyślono go w takiej właśnie formie po prostu dlatego, że w przypadku niebezpieczeństwa bardzo łatwo można go nadać alfabetem Morse’a: trzy kropki, trzy kreski, trzy kropki.

Truskawki to nie jagody. Owoce truskawki są tak zwanymi jagodami pozornymi. Rzecz w tym, że “jagoda” truskawki nie jest jej owocem. To po prostu rozrośnięte dno kwiatowe, na którego powierzchni znajdują się prawdziwe owoce truskawki – orzeszki.

Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu. W rzeczywistości przez to, że jest dość wąski – ma raptem 6 metrów szerokości, z kosmosu nie da się go zobaczyć.

Wielka Brytania to najbardziej deszczowe państwo w Europie. W rzeczywistości w Londynie roczne opady atmosferyczne wynoszą 500 milimetrów, w Rzymie – 760, a w Mediolanie – 1000.

Byki reagują na kolor czerwony. Każdy chociaż raz w życiu widział korridę i to, jak byki rzucają się na czerwoną płachtę. W rzeczywistości byki w ogóle nie rozróżniają kolorów, a ich reakcję wywołują gwałtowne ruchy, które wykonuje matador.

Ruchome piaski mogą zabić człowieka. W rzeczywistości ruchome piaski to mieszanina piasku z wodą. Ponieważ gęstość tej mieszanki jest większa niż gęstość wody, to człowiek, który wpadnie w ruchome piaski, powiedzmy, po klatkę piersiową, będzie w takiej pozycji pływać, jak spławik.

Obłoki nic nie ważą. Z wyglądu obłoki wydają się lekkie jak piórko, ale prawda jest taka, że średnia waga chmury wynosi 800 ton. Przecież składa się ona z malutkich kropel wody.

Biblijny owoc zakazany to jabłko. Trudności z przekładem istniały od zawsze, a w 4. wieku, do tego z łaciny, tym bardziej. Rzecz w tym, że po łacinie słowo malum tłumaczy się i jako “jabłko”, i jako “zło”. Dlatego zakazanym owocem może być wszystko, na przykład granat, figa, albo w ogóle coś niematerialnego.

We śnie mózg odpoczywa. Przyjemnie jest myśleć, że kiedy śpimy, to nasz mózg też śpi. W rzeczywistości kiedy zasypiamy, zmienia się jego aktywność – mózg przełącza się na system samooczyszczania z toksyn.

Gladiatorzy zawsze zabijali się nawzajem. Najcenniejsi wojownicy jako wykształceni artyści kosztowali dużo pieniędzy, i wielu z nich żyło bardzo długo, około 25-30 lat, co odpowiada średniej długości życia w Cesarstwie Rzymskim w tamtych czasach.

To oczywiste, że dzisiaj opowiedzieliśmy wam tylko o kilku mitach, które funkcjonują na świecie.

A jakie inne mity wy znacie?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close