Life StyleWiedza

Co się stanie, gdy rzucisz monetą z wieżowca Burj Khalifa?

Witamy na dachu najwyższego na świecie budynku – Burj Khalifa, który znajduje się w Dubaju!

Ciekawscy ludzie, którzy weszli na górę wieżowca nie dlatego aby podziwiać widoki, muszą dowiedzieć się, co się stanie, jeśli moneta zostanie zrzucona z takiej wysokości. Czy zabije ona pieszego? Czy może wbije się w asfalt?

Powinniśmy to sprawdzić, niezależnie od możliwych konsekwencji ofiar!

Moneta przeleci aż 828 metrów – bo tyle właśnie wynosi wysokość tego budynku.

Tak więc nasza moneta rozpoczyna lot z przyspieszeniem swobodnego spadania. Jednak jej spadaniu ze stałym przyspieszeniem 9,8 m/s2 zapobiegają boczne porywy wiatru i rosnące prądy powietrza.

Siła oporu powietrza jest minimalna dla okrągłych ciał. W kształcie kulki zwiększa się ona 5-krotnie, a w przypadku płaskich obiektów, takich jak nasza moneta, zwiększa się ona 30-krotnie.

Z powodu oporu powietrza, moneta nie może cały czas przyspieszać. Dlatego po około 100 m lotu moneta już prawie nie zwiększa swojej prędkości.

Jeśli moneta spadać będzie krawędzią w stronę ziemi to jej prędkość będzie nieco większa, a jeśli płaską stroną, to mniejsza.

Ostateczna prędkość monety będzie się wahać między 55 a 105 km/h. Przy tej prędkości ciężar małej monety nie wystarczy, aby przebić ludzką czaszkę… no i oczywiście nie przebije asfaltu.

Przeprowadzimy ten sam eksperyment w warunkach wykluczających opór powietrza. Wyrzucamy monetę z wieżowca Burdż Chalifa, który okazał się być w próżni.

Na prędkość spadających monet nie mają wpływu czynniki spowalniające. Ale w tym przypadku też, z powodu małej wagi, moneta nie może zabić osoby.

Gdyby nie opór powietrza, ludzie byliby źli nawet z banalnego deszczu.

W końcu krople deszczu tworzą się na wysokości od 1200m do 10 km. A ich minimalna prędkość przy zbliżaniu się do ziemi w przypadku tego eksperymentu będzie wynosić około 558 km/h.

Przyspieszając do tej prędkości, krople deszczu zniszczyłyby rośliny, zniszczyłyby domy i samochody, a ludzie musieliby się przemieszczać w specjalnych kombinezonach ochronnych, aby uniknąć obrażeń.

Nawiasem mówiąc, nie ma kropel deszczu w postaciach o podłużnym spiczastym kształcie. Z powodu oporu powietrza, krople deszczu, po upuszczeniu, mają spłaszczony kształt od dołu.

Ale wracamy do naszej monety i wieżowca. Ile razy i z jaką siłą nie spróbowałbyś jej wyrzucić, nie spowodowałoby ona znacznzch uszkodzen zdrowia przechodniów lub asfaltu.

Największe obrażenia mogą być wyrządzone ludzkiemu zdrowiu, jeśli strzelasz monetą z pistoletu. Ale nadal nie będziesz w stanie zabić przechodnia.

Więc zadbaj o monety i po prostu podziwiaj krajobrazy, bo masz szczęście, że jesteś na dachu Burdż Chalifa!

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close