Life StyleWiedza

Dlaczego jesteśmy leniwi?

Twoją siłę woli kolejny raz pokonała siła lenistwa? Ten stan zna każdy człowiek na planecie.

Dlatego, żeby zrozumieć, dlaczego jesteśmy leniwi, naukowcy postanowili przebadać tych, którzy się NIE lenią – czyli myszy.

Wiadomo, że myszy to bardzo aktywne ssaki, które – kiedy nie śpią – ciągle zajęte są zabawą, poszukiwaniem pożywienia albo kopulacją.

Jednak kiedy naukowcy usunęli tym gryzoniom gen, odpowiedzialny za produkcję enzymu AMP, od razu stały się bierne i ospałe.

Okazało się, że enzym AMP (ang. skrót) – to swego rodzaju generator energii, który pozwala nam być aktywnymi i się nie lenić.

Jeżeli jesteś przekonany, że masz wystarczająco dużo enzymu AMP, to należy wyjaśnić, jaki dokładnie rodzaj lenistwa cię pokonał.

Jeżeli znalazłeś artykuł o tym, jak walczyć z lenistwem, ale nawet go do końca nie doczytałeś z powodu lenistwa, to jest to lenistwo pasywne – całkowita niechęć do pokonywania trudności i podejmowania czynnego wysiłku.

W odróżnieniu od niego, lenistwo aktywne – to pragnienie, żeby jak najszybciej wykonać pracę, uwolnić się od niej i leniuchować w najlepsze.

A żeby nie trzeba było nic poprawiać, ludzie leniwi starają się od razu wykonać wszystko jak najlepiej.

Zresztą, lenie są motorami ewolucji i postępu, ponieważ są pomysłowi i starają się zminimalizować każdy wysiłek.

Najprawdopodobniej to właśnie leniwi ludzie wymyślili pierwsze kije do kopania w ziemi, tabliczkę mnożenia, koparki, odkurzacze, pieluszki, roboty kuchenne i mnóstwo innych pożytecznych rzeczy.

Dlatego nie ma co się dziwić, że opinią największych leni w szkole cieszyli się Einstein, Picasso, Darwin, Churchill i szereg innych znakomitości.

Jako jeszcze jeden typ lenistwa można wyodrębnić “paraliż perfekcjonisty” – to stan, kiedy człowiek nie przystępuje do pracy z obawy, że i tak nie uda mu się jej zrobić idealnie.

Czasami lenistwo może występować sezonowo. Na przykład, wiele osób “zapada w śpiączkę” wczesną wiosną, kiedy organizm odczuwa deficyt witamin.

Mimo tego, lenistwo może mieć czysto medyczne przyczyny: na przykład, niedobór hormonu – melatoniny w organizmie, niski poziom cukru we krwi, albo problemy z sercem.

A w niektórych przypadkach lenistwo jest skutkiem braku motywacji, przeciążenia fizycznego albo emocjonalnego.

Chociaż wielu naukowców uważa, że lenistwo jest nawet korzystne dla zdrowia.

Chodzi o to, że twój mózg bezustannie prowadzi ewidencję straconych kalorii i, jeżeli notuje ich nadmierny ubytek, włącza proces oszczędzania energii, którego częścią jest lenistwo.

Dlatego lenistwo jest naturalną fizjologiczną funkcją ludzkiego organizmu, która chroni go przed przeciążeniem.

Chociaż nie oznacza to, że powinieneś poddawać się lenistwu, miesiącami leżeć przez całe dnie na kanapie i wyprowadzać psa na spacer przez okno.

W większości przypadków pokonać lenistwo pomoże pełnowartościowy sen, zestaw witamin, sport i dobra motywacja.

Tak, lenistwo łatwo można pokonać, tylko że… się nie chce.

A wy często się lenicie?

Facebook Comments

Related Articles

Back to top button
Close
Close